| Fiction a întrebat:

Buna TPU.Cum sa retin mai usor o lectie, sa nu o uit repede, de exemplu citesc seara, in pat si dimineata, cand intru in clasa uit aproape tot.

6 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Asta pentru ca nu o citesti cu atentie.
Incearaca sa te concentrezi putin cand lecturezi si ai sa vezi ca o sa retii!

| crmr a răspuns:

Incearca sa scrii tot ce citesti sau scoate ideile principale

| Dinuuu a răspuns:

Incearca sa o scrii pe o foiae de mai multe ori, dar sa nu inveti cuvant cu cuvant pentru ca atunci nu ai facut nimic

| zuzyzuly a răspuns:

Daca o s-o visezi o s-o stii ca pe Tatal nostru toata viata...sau poti face asa, ti-o asemeni cu ceva, eu stiu, de exemplu eu nu puteam retine cazurile substantivelor si mi-am spus asta Nominalul(nominativ) acuza(acuzativ) datele(dativ) de gen(genitiv) si vocatie(vocativ). stiu ca nu are mare logica prop dar se leaga intre ele cv si uite ca le stiu si azi. happy

PS: trimite-mi mie titlul lectiei si poate niste informatii in plus pe mesaje private si vad cum o sa te ajut. :*

| usuk a răspuns:

Incearca sa o inveti.nu sa o tocesti

| jazzephaken a răspuns:

Incearca si cu memo plus
http://em92.blogspot.com/