| LostInHell55 a întrebat:

Buna TPU-isti!imi spune si mi-e cineva care sunt regulile si cum se joaca urmatoarele jocuri:Macao,fantanica,Popa Prostu, Capra Nou(cine stie si secretele ca am auzit ca sunt laughing si Lanturile. happy.Va rog fara comentarii aiurea.Multumesc anticipat! Dau funditahappy

1 răspuns:
| csFull a răspuns:

Salut! joc foarte mult carti dar 21 si macao.Macao se joaca asa: dupa ce cineva o dat o carte jos urmatorul trebuie sa dea dupa culoare, semn sau 7-lea.
Asu reprejinta: daca il dai jos sari urmatorul jucator.
J reprejinta:Cand dai j jos jucatorul
urmator trebuie sa ia 2 carti de jos.
7 reprejinta: Poti schimba hartea de jos cu ce pe care doresti. urmator trebuie sa ia 2 carti de jos.
Scopul macaoei este ca cineva sa ramana fara carti in mana, atunci se declara chastigator.