| delia2002 a întrebat:

Daca ai varsat de vand trebuie sa stai in casa pentru ca este mai cald, sau de ce?

Răspuns Câştigător
| ClapClapClap a răspuns:

Varsatul de vant este contagios, adica poate aparea si la cei din jurul tau. De asta este bine sa stai izolat, ca sa nu iei contact cu alte persoane si ca sa nu risti sa dai boala si altora. Stai in casa, altfel virusul se imprastie mai rapid.

2 răspunsuri:
| Cristianne a răspuns:

Tre' să stai în casă pentru că e contagios.

| piTiCcu a răspuns:

Varsatul de vant este una dintre cele mai frecvente boli infecto-contagioase care cauzeaza eruptie (urticarie). Varicela apare pe tot parcursul anului, intalnindu-se mai frecvent iarna si primavara. Mai mult de 90% din oamenii din intreaga lume ajung sa faca boala la un moment dat in viata, mai ales daca acestia nu sunt vaccinati impotriva varicelei. Cu toate acestea in unele tari (spre exemplu in tarile tropicale) varicela este intalnita mai frecvent la adulti din cauza caldurii.

Întrebări recente