| Nextone a întrebat:

Spuneti-mi o parere va rog! Prietenul meu cel mai bun are "varsat de vant" si trebuie sa stea in casa cel putin o saptamana.II este urat si am vrut sa ii fac o vizita pentru ca eu am avut "varsat de vand" cand am fost mica.Intrebarea este:mai pot face inca odata? si care ar fi riscul sa aduc virusul acasa dupa ce vin de la prietenul meu si sa il ia fratele meu care nu a avut? Il pot purta daca l-am avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai poti face o data, mai ales daca au trecut mai mult de 7 ani de cand ai facut boala si ai o imunitate mai buna. Riscul de a aduce virusul acasa este foarte mare, daca in casa ai pe cineva care nu a facut varsat de vant nu te poti duce in casa cuiva care are.

| suffarstar a răspuns:

Nu.Atunci cand faci varsat de vant, se creeaza niste leucocite, special pentru acel virus.Cand contactezi virusul din nou acele leucocite sun in alerta si elimina vieusul imediat.

| Spaz472 a răspuns:

Nu il mai faci dar da..il poti aduce acasa pentru ca daca nu mai trece de sistemul tau imunitar asta nu inseamna ca nu il poti avea asupra ta. Cand pleci de la prietenul tau spala-te bine pe maine si fata si incearca sa nu il atingi. Succes!

| alexuthza a răspuns:

Nu il mai poti avea, dar depinde poate fi si bubatul mic si cel mare....cred ca pe acelea le poti lua...depinde ce fel de bubat are prietenul tau.

| ina_4481 a răspuns:

Da mai poti sa faci deoarece "varsatul de vant" este de mai multe feluri, eu am avut rubeola insa mai exista rujeola si multe altele...nu poti sti sigur care din ele o are, incearca sa te speli bine inainte sa pleci si nu te apropia prea mult de el...happy