| Nextone a întrebat:

Spuneti-mi o parere va rog! Prietenul meu cel mai bun are "varsat de vant" si trebuie sa stea in casa cel putin o saptamana.II este urat si am vrut sa ii fac o vizita pentru ca eu am avut "varsat de vand" cand am fost mica.Intrebarea este:mai pot face inca odata? si care ar fi riscul sa aduc virusul acasa dupa ce vin de la prietenul meu si sa il ia fratele meu care nu a avut? Il pot purta daca l-am avut? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se face doar o singura data, poti merge in vizita fara nicio problema, daca nu se i a pe tine nu ai cum sa -i dai si fratelui tau

| AtateaConditii a răspuns:

Poi daca ai avut nu mai poti avea inca odata deci du-te linistita si da poti sa transmiti la fratetu daca nu te-ai spalat pe maini sau l-ai sarutat pe prietenul tau si apoi pe fratetu.

Răspuns utilizator avertizat
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau
Daca ai facut vaccin sau ai avut varicela, ai deja imunitate si nu te vei imbolnavi de aceasta boala.

Dar ai grija cu transmiterea ei. Documenteza-te pe aici : http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649