| mihai1353 a întrebat:

Buna TPU de 3 luni am o acnee...si nu mai scap de ea.De 3 saptamana am fost la un dermatolog.Mi'a scris un tratament cu >skinorendimineata si isotrexin >gel seara.Pe langa mi-a recomantat si Sebium gel spumant sa il folosesc in locul sapunului. Intrebarea mea este in cat timp(apoximativ) imi va inceta accneea..adica sa nu mi se mai faca cosi deoarece...acest tratament ma ajuta,adica imi apar cosuri, iar dupa cateva zice sunt distruse de tratament, insa la foarte putin timp dupa ce dispar, uneori nici nu dispar bine petele ramase si simt ca imi ies alte cosuri in alte zone si tot asa.Cand fac efort(mentionez ca fac zilnic, joc fotbal, muncesc..etc)dupa putin timp simt multe mancarimi in tot corpul..ca si niste intepaturi..pe spate, piept, fata chiar si picioare si maini dar mai putin.Cine are idee cam dupa cat timp ar trebui sa imi inceteze complet? adica sa nu mai produca iar..si iar cosi?

3 răspunsuri:
| Adelina004 a răspuns:

Uite aici cateva tratamente naturiste care ar putea da roade:
1. Faci un ceai de cimbru iar dupa aceea imbibi o bucata de vata sau un servetel in acel ceai si aplici pe zona cu acnee timp de jumatate de ora.
2.Am auzit ca este foarte bun si ca da roade ZINERYT sau MIBAZON de la farmacie
3. Aplica pe cosuri ulei de levantica
4.Cateva frunze de menta zdrobite apoi mestecate cu putina miere incalzita in prealabil. Apoi aplici in locurile unde ai cosuri.Lasi sa actioneze 15-20 minute.
5.1 lingura bicarbonat de sodiu o amesteci cu 2 linguri de apa. Aplici pe fata si se lasa sa actioneze tot asa 15-20 minute dupa care se clateste cu apa calduta.
6.Un albus de ou il amesteci bine pana se face o pasta densa pe care o amesteci cu o lingura de suc de lamaie lasand sa actioneze un sfert de ora apoi indepartezi cu apa calduta.

Sper ca ti-am fost de folos, eu zic ca merita sa incerci nu pierzi nimic.Numai bine, o zi buna!

| smile8dream a răspuns:

Hey...nu stiu sigur ce sa-ti spun dar sora mea are acnee si ea foloseste skinoren 15 % gel si ia mai trecut din cosuri dar si cutadenul e bun.dar de trecutul cosurilor depinde de tenul tau...mie mi s-a spus sa nu cumva sa storc cosii pentru ca asa ei se raspandesc la ceilati pori ..eu as zice sa te duci la policlinica sau spital si sa-ti faci niste analize si o sa-t spuna ei ce trebuie sa iei..succes oricum

| Bossusmeeker a răspuns:

Apoi nu am ce fake daca esti cu raie