| CarmichaeL a întrebat:

eu am 2 sloturi de memorie RAM la pc. In primul se afla o memorie de 1GB DDR2, care are frequency de 266 Mhz. Al doilea este gol. Azi am luat o placuta de 2GB DDR2, pentru a o pune in al doilea slot. Modelul placii este " Kingmax DDR2-800 2GB ". Intrebarea este : Se vor potrivi? Eu stiam ca atunci cand placutele au frequency diferit, nu vor merge bine impreuna. Ce pot face!? Pot schimba frequency la prima placa? Alta metoda? Sau. se vor potrivi? =)!? Multumesc

7 răspunsuri:
| petrica1111 a răspuns:

Don't worry! se vor potrivi. Chiar daca are frecventa de 800 Mhz.

| MitroKta a răspuns:

Incearca. Daca iese fum, inseamna ca nu s-au potrivit. Daca functioneaza si dupa inseamna ca nu sunt probleme.
Frecventa nu o poti schimba.

| Seby90 a răspuns:

Ddr 2 porneste de la 400 mhz, nu stiu ce spui tu acolo. Probabil ai ddr1.

| CarmichaeL explică (pentru Seby90):

DDR2 am sigur. Asa imi "spune" CPU-Z.

| Seby90 a răspuns (pentru CarmichaeL):

Atunci citesti alte frecvente. Daca ambele sunt ddr 2, stai fara stress merg.

| sorinae a răspuns:

Pff nu prea stiu sad

| SnupyDan a răspuns:

Se potrivesc. spor la treaba!