| liiaa a întrebat:

Imi este frica sa dorm singura in camera.De obicei dormeam cu parintii in camera.Acum vreau sa dorm singura. ajutati-ma sa scap de aceasta frica.

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Buna! Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema. Intr-o zi am prins curaj si m-am hotarat sa incerc sa dorm singura. Am lasat usa la camera mea deschisa si parintii la fel, astfel m-am simtit in siguranta. Daca nu vreti sa lasati usa deschisa, atunci gandeste-te ca ei sunt tot in casa, chiar langa tine poate, daca-i strigi ei te aud.
In al doilea rand, poti sa-ti pui niste jucarii de plus in pat cu care sa dormi, tinandu-i in brate poate te vei simti in siguranta Daca nu vrei sa fie intuneric, incearca sa nu tragi draperiile sau sa lasi o lampa deschisa.
Si gandeste-te logic, ce se poate intampla daca dormi singura in camera? Pe geam nu intra nimeni, bau bau nu e in camera, parintii tai is la doi pasi. Ai vazut tu ca cineva a diparut in mod misterios fiindca dormea singur? Nu cred.
Incearca sa te gandesti la ceva placut inainte sa dormi, sa strangi jucariile in brate. Fa o baie calda inainte, bea un ceai, citeste o carte, sa vezi ca somnul te va lua pe nesimtite cum te bagi in pat, nici nu vei mai simti ca esti singura in camera!
Sper ca te-am ajutat, succes!

5 răspunsuri:
| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

Cand eram mai mica, la fel, dormeam cu mama. apoi m-am mutat in camera mea singura. imi era frica si mie, ca si tie, si de fiecare data lasam usa larg deschisa la camera, si lumina din hol aprinsa. daca nu poti sa o lasi aprinsa in hol, sunt un fel de lampi care le pui in priza si lumineaza noaptea. acum te intreb eu pe tine- de ce sa-ti fie frica? doar nu o sa te mannance nimeni happy

bafta^^

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, daca nu-ti este somn in momentul ala, ia langa tine o lampa ceva si mai citeste o revista, o carte ceva. Cand ti se face somn, stinge lampa, si lasa telefonul aprins, in asa fel incat sa mai lumineze camera. Inchide ochii, strange ceva o perna, o jucarie ceva in brate, si gandeste-te la lucruri frumoase.
Succes!happy

| pufoseniaRO a răspuns:

Poate ar trebui pentru inceput sa dormi cu veioza aprinsa...dar pana la urma gandeste te ce ti s ar putea intampla?

| danyceltare a răspuns:

Gandeste-te la ceva cand esti in pat.Gandestete ca de abia astepti sa faci ceva ziua urmatoare si trebuie sa adormi repede.

| liiaa explică:

Asa este va multumesc mult parintii mei au camera lang mine nimeni nu ma poate manca la noapte voi dormi singura.MULTUMESC!