| 789456123 a întrebat:

vreau sa scap ded frica de intuneric ma ajutati...

10 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Nimeni nu te poate ajuta, doar tu! frica de intuneric e ca si oricare frica, de ex: de oglinzi, de spatii aglomarate, de oameni. ea nu poate fi tratata ci doar invinsa! am citit aici un comentariu sa stingi si sa aprinzi lumina! exact! si convinge-ti creierul ca nu e nimic sub pat, nu e nimic langa tine care sa-ti faca rau! canta, roaga-te,(da-i de lucru, tine-l ocupat) impune-i creierului ca e nebun si nu e nimic langa tine! totul porneste de la el, el face tot spectacolul. daca vrei sa treaca frica trece ca vrei u! daca nu vrei..nu trece

| Woodenpints91 a răspuns:

Şi ce-ai vrea să facem noi, pe un site? Să te legăm de pat şi să-ţi stingem lumina?

| freebiker a răspuns:

Stai pe intuneric si gandeste logic.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa te incurajez : Intunericul este absenta unei lumini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa scapi de frica de intunceric astfel:inchide ochii si imagineaza'ti ca este lumina in acelasi timp cantand o melodie preferata! cand esti de exemplu afara si e noapte si te sperie negrul infinit din fata ochilor incearca sa realizezi ca nimeni nu are cum sa iti faca nimic si ca esti protejata de un scut imaginar creat de mintea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti singurul care te poti ajuta. Si mie imi este teama de intuneric, si nu prea am reusit sa scap de aceasta fobie. Dar frica este ceva natural, deci, e ok, pentru mine. E ceva normal sa-ti fie teama de un anumit lucru.

| LittleShyDevil a răspuns:

Aprinde lumina,stinge lumina,aprinde lumina,stinge lumina! Totul ramane la fel, indiferent ce faci, pe lumina sau intuneric.Da, este cam ciudat, dar incearca.Trage aer in piept si vei vedea ca totul ramane la fel, nu este nimeni acolo! Mult curaj! happy

| đɾεαmεɾ a răspuns:

Frica de intuneric are radacini adanci in copilarie. Probabil ca ai fost influentat de filmele de groaza sau alte lucruri infricosatoare. Intunericul stimuleaza imaginatia, deoarece lumina este un factor care te atrage adeseori de la asemnea ganduri..Incearca sa te plimbi putin cate putin seara. Si daca te-ai speriat de ceva te uiti inapoi si il fixezi cu privirea sa vezi de ce te-ai speriat, sau ai putea incerca o veioza de noapte, care sa nu lumineze foarte puternic pentru inceput. Putin lapte cald, o carte buna sau mult efort fizic iti pot stimula somnul. De obicei cand esti obosit visele ti se sterg din constient.Si mie mi-a fost inainte dar mi-a trecut(Eu sincer cantam si frica disparea)

| HDSeer a răspuns:

Pentru a invinge frica cand intri in intuneric concentreazate! Cand ochiul e calm in intuneric el vede mai bine si semnificativ mai eficace decat cand e stresat sau speriat si face 3 miscari (stanga>dreapta>stanga).Fii calma priveste in fata nu-ti imagina diferite creaturi si gandeste la ceva simplu, familie, parinti, sau sursa unde trebuie sa ajungi.Mult succeswinking

| NuStiuDeCe a răspuns:

Stai pe intuneric cat de putin poti tu si o sa vezi ca nu patesti nimic si nu are de ce sa iti fie frica, nu iti imagina scuturi si alte chestii ca o sa te creada lumea nebun happy stai putin in intuneric si vezi ca nimic nu patesti. salut