| KittyCriss a întrebat:

imi poate spune cineva cum sa invat Japoneza acasa, fara vreun profesor? Poate sa imi spuneti voi cate cava happy. Multumesc si dau fundita.

8 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Cursurile Eurocor, eu am invatat engleza de acolo!

| mixxjim a răspuns:

Cu un manual de japoneza fara profesor, de preferat sa aiba si un cd pentru partea audio. Deci iti trebuie o carte cu gramatica si cu exercitii si un dictionar. Alte resurse online poti gasi si aici http://japanjoy.blogspot.ro/2011/04/resurse-online-de-invatare-limbii.html

| xSkyler a răspuns:

Buna! happy
Personal, nu stiu aceasta limba dar am multi colegi care sunt pasionati de ea laughing
Ei spun ca e foarte usor sa o inveti daca te uiti pe youtube la diverse cursuri, video-uri mai '' dubioase'' etc etc.
Poti incerca si cu un dictionar ( daca nu iti place sa stai cu cartea in mana, mai bine zis, scrii si tu niste chestii pe translate laughing ) si din cate stiu, anime-urile sunt de obicei in japoneza, daca nu gresesc. Si cele mai multe au subtitrari thinking sooo poate te ajuta si ele; D
Alta metoda mai buna fara profesor nu prea cred ca este, o limba reusesti sa o inveti numai daca stai pe langa alti oameni care o vorbesc.
Deci, succes! tongue

| oOPitticaOo a răspuns:

Pai o sa iti zic cate ceva in japoneza sper sa imi dai fundita big grin
watashi wa...=eu sunt...
gomena sai= imi pare rau
oyasuminasai=noapte buna
sayonara=la revedere
konnichi wa=buna ziua
ai shiteru=te iubesc
sugoi=uimitor [accent pe u ]
tabi=calarorie
honto?=chiar?
denji=inger
so ca=inteleg
denji no kokoro=suflet de inger
watashino denji no kokoro=inima mea pura
do yokoto?=ce inseamna asta?
sadai mas!=sunt acasa!
core wa yumete=totul e un vis
ma sa ca...=nu se poate...
kami sama=D-zeu
eu ca ta=ma bucur
sate sate=mai sa fie
umete=destin[accent pe m ]
kikaider=masinarie
turika=pasari
ayume=iris
nandate?=cum?/de ce?
duste?=de ce?
anata=tu
sazuni=orce
saigo=ultima
hakira menai=nu voi renunta
yume=vis
tatzkete!=ajutor!
kawaii=dragut
watashi no kokoro=pentru sufletul meu
kokoro=suflet
i ko=sa mergem
kanami=oglinda
shidakedes=moartea
sensei=prof./dle
aniki=prieten
tzure!=e greu!
otzcare!=cu bine!
made=stai/asteapta
haii=da/bine
Atatea stiu. =[
FUNDA TI LOGG

| Geo235 a răspuns:

Buna!
Eu, sincer, am invatat japoneza singura cu ajutorul unui dictionar online roman-japonez si pe un curs tot gasit pe internet, iar dupa doua saptamani puteam alcatui propozitii si fraze in japoneza foarte usor.
Mai ales ca japoneza e cea mai usoara limba vorbita in Asia (dupa parerea mea).
Doar incearca! Nu ai nimic de pierdut!

| KittyCriss explică (pentru Geo235):

Ce curs gasit pe internet?

| Johnny2 a răspuns:

Te ajuta dictionarele si pronuntarea corecta a cuvintelor, le poti scrie pe google translate, si chiar daca nu se traduc bine, de pronuntat sigur ca se pronunta big grin

| Denys_Denis_1998 a răspuns:

Nu ştiu ce sa zic dar e uşor dacă îţi iei dictionar japonez roman sau invers sau pe Google translate... BFT happy