| Horhe a întrebat:

In curand o sa implinesc 14 ani si trebuie sa-mi fac buletin. Ce acte imi sunt necesare?

14 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Poate carte de identitate rolling on the floor
Buletin la 14 ani? straight face

| Arex a răspuns:

Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:
Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei) funda?
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei) funda?

| Arex a răspuns:

Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:
Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei) sau uita-te aici http://www.sibiuvirtual.ro/......titate.php funda?

| GroparuVesel a răspuns:

Certificatul de nastere si actul casei.happy

| Zenit313 a răspuns:

Acte necesare pentru eliberare carte de identitate la împlinirea vârstei de 14 ani:

1. Formular – Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere al minorului (copie xerox şi original)
3. Actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal
4. Certificatul de căsătorie al părinţilor / Hotărârea de divorţ / Hotărârea de plasament familial (copie xerox si original)
5. Documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) + taxa extrajudiciară de timbru (4 lei);
…La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul se prezintă la ghişeul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, însoţit de unul dintre părinţi sau, dupa caz, de reprezentantul său legal, de persoana desemnată din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenţă socială sau de persoana căreia i-a fost încredinţat în plasament, pentru a solicita eliberarea actului de identitate.

| KanekKi a răspuns:

Cererea pentru eliberarea actului de identitate:
il iei de la ofiterul de serviciu sau se descarcă Anexa 11 şi se listează pe o singură foaie A4-----faţă-verso acest act trebuie completat de minor si se va semna in fata lucratorului de la ghiseu de catre minor si parinte.
-Certificat de nastere al tau (copie si original)
-Certificat de casatorie al parintilor/Hotararea de divort/Hotararea de plasament familial(copie si original)
-Actul de indentitate al mama/tata -Documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
-Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) + taxa extrajudiciară de timbru (4 lei) se achită la sediul nostru;

| Alex202020 a răspuns:

Iti trebuie certificatul tau de nastere, buletinele parintilor tai.O chitanta de la primarie care costa 7 lei. +Actul de proprietate si persoana care detine locuinta in care stai..Este nevoie de ea deoarece trebuie "sa te ia in spatiu". Adica sa isi dea acordul cum ca tu locuiesti in aceeasi casa cu el.

| andreealovely a răspuns:

Certificatul de nastere si buletinul unuia din parinti

| Iulia148 a răspuns:

Certificat de nastere al tau si al parintelui cu care mergi la sediul de politie si actul de casa probabil si buletinul parintelui doar atat!