| LetMeHelp a întrebat:

Stie cineva de ce data de vineri 13 aste considerata o zi ghinionista? O colega de clasa este nascuta pe data de vineri 13, la ora 13! Ea nu are deloc ghinion (am auzit ca copii nascuti in ziua asta vor fi foarte ghinionisti),ba mai mult, parintii ei sunt bogati (am mai auzit si ca cei nascuti in ziua aia vor fi saraci) si este destul de norocoasa...
Nu cred in superstitii dar mereu aud cand ii spun "Vai! Esti nascuta in ziua aia?! Ghinionisto!" si ma enerveaza la culmeee!
Vreau si eu sa stiu de ce e o zi ghinionista VINERI 13!

Răspuns Câştigător
| MrSpooky a răspuns:

- la crestini, numarul 13 este sinonim cu nenorocire/ghinion: la ultima masa, Iisus a avut 12 apostoli invitati, iar al 13-lea a fost Iuda, pe post de tradator. De asemenea, sa nu uitam ca Hristos a fost sacrificat intr-o vineri.

- la greci si romani, 13 este o cifra blestemata, pentru ca distruge perfectiunea lui 12 (12 zei, 12 luni, 12 constelatii), iar vineri este ziua cand condamnatii la moarte erau executati (ca Iisus).
-La fel si in SUA, anual peste 800 de pers. mor in ziua de vineri(13)

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru noi nu are vreo conotaţie deosebită cifra 13, dar pentru americani reprezintă o mare provocare. La ei nu există str. XIII, etajul XIII, tot ce e legat de cifra 13 este tabu.

| Arthur a răspuns:

Legat de Americani : " Nava britanica Friday the 13th a plecat in prima sa calatorie pe mare intr-o zi de vineri, 13. Din acel moment nava a disparut, iar nimeni nu stie nimic de ea.
Misiunea ratata a navetei spatiale Apolo 13, lansata la orele 13:13, pe 11 aprilie 1970 este considerata si ea o intamplare nefericita care a avut la baza cifra 13.
Explozia rezervorului de oxigen a navetei a avut loc pe 13 aprilie, iar oamenii de stiinta au insumat data lansarii si au obtinut din nou aceeasi cifra, urmarita de ghinion. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah, nu prea e. E o superstitie stupida, nici eu nu cred in ea dar, nah, nu ai ce sa faci daca unii sunt superstitiosi.

| LetMeHelp explică:

A da... ofer funda

Răspuns utilizator avertizat