| clauX a întrebat:

BUNA TPU!
Sunt elev in clasa a VI-a si as vrea sa stiu ce carti ar trebui sa citesc in vacanta.

22 răspunsuri:
| greatLOL a răspuns:

Esti nebuuun? Ba frate e copil ce dracu.

| DubstepQueen a răspuns:

Ciresarii(4 volume)
Colt alb
Fram Ursul Polar
La Medeleni
Jules Verne
Petre Ispirescu(diverse basme)
Heidi fetita muntilor
Povesti de Ion Creanga
Robinson Crusoe(Daniel Defoe)
Basmele Romanilor
Cartea Junglei
Jules Renard - Morcoveata
Henriette Beecher Stowe - Coliba unchiului Tom
Morometii
Ioan Slavici - Mara
Ioan Slavici - Roata cu noroc
Ai din ce alege...
FUNDA?

| NicoNicolletta a răspuns:

Heidi
Colt Alb
Morometii
La Medeleni
Florita din codru
Pacala
Aleodor Imparat
In conjurul lumi in 80 de zile
Este doar parerea mea

| vladutzu09 a răspuns:

Eu ti-as recomanda cartiile:Un bilet de loterie Farul de la capatul lumii
mai is 2 cartii:Minunatul Orinoco
si:O calatorie spre centrul Pamantului.
sper sa iti placa eu le-am citit si mi-au placut au fost interesante iar autorul este:Jules Verne

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns:

Buna! Si eu sunt in clasa a VI-a si aceiasi curiozitate o am si eu, o sa iti zic ce am citit eu de la inceputul clasei a 6a: - O mie si una de nopiti, mi-a placut foarte mult
-Cartea junglei vol1 si 2 la fel foarte interesante
-Verisoara mea Rachel( ma apucasem saptamanile trecute sa citesc dar am lasat-o)
-Fabule de Grigore Alexandrescu si unu'francez
-Capitan la 15 ani mi-a placut foarte mult am citit-o in vacanta de vara in clasa a 5a
Iar acum citesc Copiii capitanului Grant, aa era sa uit am mai citit si Micul Print care e o carte minunata sper sa alegi macar una dintre ele susnt superbe, si vreau sa termin Jurnalul uni pusti am citit din el doar primul capitol, prima carte si le iau si pe cellalte de la diriga
Succes la lecturat

| Northern a răspuns (pentru Cristina_Stefan_1980):

Verișoara mea Rachel nu e pentru copii de clasa a V-a sau a VI-a, fără supărare.

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns (pentru Cristina_Stefan_1980):

Mie una mi-a placut foarte mult! am inteles-o perfect!

| Cristina11r a răspuns:

Normal, ar trebui sa iti dea doamna ta profesoara de romana o lista big grin. Noua ne-a dat deja lista laughing si avem de citit 25 de carti blushing [sunt in clasa a VII-a big grin]
Insa mai tin minte, atunci cand am fost in clasa a VI-a am avut de citit :
-Mihail Sadoveanu, Dumbrava minunata
-I. L. Caragiale, Momente si schite
-Cezar Petrescu, Fram ursul polar

| Hyourinmaru a răspuns (pentru Cristina11r):

Daca mai stii lista aia, mi-o spui si mie, te rog? la toamna trec in clasa a VII-a si eu big grin

| clauX explică (pentru Cristina11r):

Astea le citeam in clasa a II-a nu in clasa a VI-a laughing

| iuliacarina a răspuns:

Ti-as-i recomanda "Cei trei muschetari"; "Dupa douazeci de ani"; "Vicontele de Bragelonne" (sunt legate intre ele) de Alexandre Dumas.

Alte răspunsuri
| FilipPetru a răspuns:

Citeste ceva de Jules Verne.

| ForeverYoung99 a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a VI-a si imi plac mult cartile de Jules Verne gen "Capitan la 15 ani" si altele bineinteleshappy Mi-a placut si "Colt Alb", "In casa bunicilor" etc. [Dna mea profesoara spune ca e timpul lui Jules Vernebig grin] sper ca te-am ajutat big grin funda puppy dog eyes?

| andradah22 a răspuns (pentru ForeverYoung99):

Iti place Jules Verne? Uau! De admirat.Pe mine nu m-a incantat niciodata! Fascinant ca poti citi cartile lui si sa gasesti ceva in ele! Bravo :*

| Dumitrescu_Andreea_1995 a răspuns:

Caută pe google...e cel mai simplu...așa fac și eu pentru că sunt în aceeași situație ca tine

Alte răspunsuri
| avrameasca2000alfa a răspuns:

Eu citesc : -''aventurile lui Tom Sawyer''
-av. lui HUCKLEBERRY FINN
-TOM SAWYER detectiv
-TOM SAWYER IN STRAINATATE
-Corigent la lb. romana
----print si cersetor
-capitan la 15 ani
*** sunt misto ma rog, cateva le-am citit pe parcursul anului, dar daca o sa-ti placa (sunt minunate, ca de aia le si citesc) o sa le termini repede...

| ioana888 a răspuns:

Pai daca esti in clasa a VI-a ti_as recomanda urmatoarele lecturi:
-poezia Cuvant de Tudor Arghezi
-Iapa lui Voda de Mihail Sadoveanu(din lectura aceasta s-ar putea sa iti deie teza in clasa a VII-a)
-Florin scrie un roman de Mircea Cartarescu
-Amintiri din copilarie de Ion Creanga (partea a 4 daca nu ma insel)
-Calin file din poveste de Mihai Eminescu
-Pasa Hassan de George Cosbuc
-Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu
-Doua Loturi de I.L.Caragiale(din aceasta lectura iti v-a da teza semestrul 2)
-Imnul lui Stefan cel Mare
-DESTEAPTA-TE ROMANE
si cam atat am facut eu sper sa iti fi fost de folos pa

-