| m0n1kmara a întrebat:

Buna TPU.Sunt in clasa a 7-a si cred ca mi-ar placea meseria de medic chirurg. Ce materii imi trebuie si daca rude, cunostinte de ale voastre practica aceasta meserie, cum li se pare?
Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Matematică, fizică, chimie, calculatoare, Biologie, cel puțin o limbă străină: engleza, spaniola, franceza, etc. ca să citești și cărți care nu sunt scrise în limba română.
Mai vezi tu ce meserie vei face până termini liceul, că încă ești mic/mică.
Matematica trebuie ca să poți citii cărți de fizică și de chimie, și alte cărți tehnice.
Un medic trebuie să știe cum funcționează aparatele pe care le folosește.
Biologia și în principal capitolul ei anatomia umană sunt baza meseriei de medic.

| superdorex a răspuns:

E o meserie grea si trebuie sa fii number 1 la carte! Eu lucrez in ministerul sanatatii de aceea iti zic sa inveti foarte bine sa ajungi la facultatea de medicina! Sa te axezi pe anatomie sa o visezi! multa bafta!

| 90245438 a răspuns:

Chimie,Anatomie,Engleza(sau alta limba straina depinde la care te descurci) cam astea. Trebuie sa "visezi aceste materii" cum a spus superdorex pentru un liceu ti-as sugera Liceul Sanitar.Multa bafta iti doresc!