| Blackboys1721 a întrebat:

Tocmai mi-am facut niste poze la porumbei si as vrea ca la acele imagini sa fie fondul alb... adica backgreound-ul acela sa-l modific si sa fie alb, cum as putea? Tin sa va spun ca am Adobe Photoshop CS6. Funda pentru raspunsul care ma lamureste!

11 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Incerci sa decupezi porumbeii happy incearca cu GIMP ca e mai usor de folosit, si este free. Apoi ai in stanga la tool-uri o foarfeca (Sccisors) si decupezi porumbelul (daca fundaluri are culori asemnatoare cu cele ale lui va fi putin mai greu) si apoi il copiezi pe un alt layer, iar cel cu background-ul il stergi si il inlocuiesti cu un fundal alb.

PS: mai are si functia de Foreground Select Tool dar uneori devine cam enervanta happy

| foxsilver a răspuns:

Incearca in felul urmator:cu instrumentul "magic wand tool" selecteaza porumbeii, dupa care adauga inca un "layer". In fereastra respectiva vei alege "background color". Selectezi acel layer nou, pe urma din bara de unelte alegi instrumentul "fill color"(acea galetusa), te duci la paleta de culori, alegi culoarea alba, si la final dai click pe background.
Sper sa reusesti. Bafta!

P.S. Pe youtube gasesti multe tutoriale despre Photoshop CS6.

| Blackboys1721 explică (pentru foxsilver):

HMmmm, da dar nu stiu sa decupez tot porumbelul sad imi da numai pe bucati

| foxsilver a răspuns (pentru Blackboys1721):

Incearca sa dai click pe desen, si in acelasi timp apasa si tasta shift.

| Blackboys1721 explică (pentru foxsilver):

Oricum multumesc... dar... nu merge!

| foxsilver a răspuns (pentru Blackboys1721):

Uite aici un tutorial despre cum poti schimba background-ul:
http://www.youtube.com/watch?v=ly0xxi3_JpI

Diferenta este ca tu nu vei alege pentru noul layer o alta imagine, ci vei da click efectiv pe "new layer", iar in casuta aparuta vei selecta "white", NU "transparent".
Atentie, dupa ce selectezi din bara de instrumente " quick selection tool", dai click pe background si vei tine mouse-ul apasat pana selectezi tot fundalul.
Iti repet, pentru a invata cum se foloseste Photoshop-ul, urmareste pe youtube tutorialele.

| emag a răspuns:

Incearca cu photoscape, e mai usor de folosit

| Blackboys1721 explică (pentru emag):

Bun, il am...cum procedez cu el?
adica cum procedez sa fac fundalul alb?
big grin

| emag a răspuns (pentru Blackboys1721):

Dai la unelte pensule, selectezi culoarea si desenezi

| Adrianmircea7 a răspuns:

Invata sa folosesti photoshopu k nu-i asa greu

Întrebări recente