| TheGrooveStreet a întrebat:

va voi spune povestea mea. Inca din clasa a 5-a cam pe la sfarsitul anului eu nu mi-am mai trait copilaria. A trebuit sa stau cu frica dirigintelui, sa invat mereu la materia lui iar eu ma consumam din orice. Au fost zile in care imi spunea ca ma lasa repetent din cauza ca nu am stiut sa fac un calcul oral si m`am incurcat. sau din cauza ca am zambit la ora. de fiecare data cand ma scoate la tabla incep sa tremur ma pierd. Pot spune ca nu am avut la matematica din clasa a 5-a medie sub 9!(sunt in clasa a 7-a semestrul II) Cand urmeaza sa dam o lucrare de control pur si simplu incep si tremur, imi este frica. poate ca asa si trebuie sau poate ca m`am speriat din cauza celor spune de el.(cu repetentia.) nu vreau sa`mi dezamagesc parintii de aceea va intreb pe voi cum as putea sa fiu cum eram inainte.( fara teama asta, mereu vesel la orice lucrare) a da odata am terminat teza cu un coleg mai devreme cu 20 de minute iar eu fara sa`mi dau seama nu am scris un lucru banal. o amarata de reciproca la o defintie. atunci a spus in fata clasei ca am plecat la intalnire cu colegul meu si tot felul de chestii. ca ne lasa el la anul. si tot asa. Seara cateodata nu pot dormi. ma doare capul ingrozitor din cauza asta. Cum as putea scapa de teama asta?

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Dirigu tau e un mare idiot! :. si tu iti bati capul prea mult, chiar crezi ca retardatul ala o sa te lase repetenta? ii lasa repetenta pa golanii aia care merita! nu pe o fata cu toate notele peste 9! :. dc nu ai zis nimic parintilor? si tu te consumi prea mult ...invata dar nu te mai implica atat! nota e nota, dao dracu pana la urma! cu ce ramai dupa ce termini scoala, aia conteaza!

| stiiix a răspuns:

De vreme ce profesorul tau de matematica cred se comporta intentionat cu tine foarte urat, gandeste-te poate vreodata ai zis/ai facut ceva care pe dumnealui si poate vei rezolva totul cu scuze. Oricum sa incerci sa vorbesti cu el.
Daca nu consulta-te cu parintii lui, sau cazul care te va pune direct fata in fata cu el va fi discutia cu directorul/directoarea. De vreme ce si colegii tai au fost martori la prostia cu "intalnirea" poate vor avea curajul, desi profesorul pare un om razbunator, sa marturiseasca in favoarea ta.
Daca toate acestea nu vor functiona incearca sa te impaci cu ideea ca domnul profesorul nu te poate suferi si concentreaza-te sa fii cat mai bun, sa-l impresionezi sa-i demonstrezi de ceea ce esti capabil si faptul ca nu meriti jignit si speriat cu amenintari stupide.
Sper ca situatia ta sa se rezolve. happy

| kolcov a răspuns:

laughing) asa eram si eu, nu'ti fie teama cum crezi ca o sa lase repetent un elev cu media 9 la matematica? straight face ai mai auzit sa ramana cineva repetent cu 9 la mate? eu nu. nu-ti mai fie teama cred ca toti am trecut prin asta happy

| Geeeo21 a răspuns:

Ar trebui sa nu-ti mai fie frica de el. poate ca spune ca te lasa repetent doar ca sa te sperie.si eu sunt tot in a7a iar profa mea de mate nu e corecta. din a6a semestrul 1 nu am mai invatat la matematica deoarece am luat in teza 9 iar o colega a luat 7 si ne-a iesit media la amandoua 9.de atunci nu am mai invata ca mi-am dat seama ca orice nota as lua imi da media 9. Poate ca dirigintele tau nu te simpatizeaza[mi se intampla uneori si mie]. eu ti-as spune sa fi cat mai calm. Poate profesorul tau spune asa catre tine pentru ca vede ca esti timid si te pierzi usorhappy. sper ca te-am ajutat

| baby_4423 a răspuns:

Si eu eram la fel da de cand nu-mi pasa de ce note iau nu-mi mai e frica la teza am luat 8 cea mai mare nota si euu eram sigura ca luam 5 sau 4 dar de cand nu mai ma gandesc la ce se poate intampla dupa aia numai imi e frica si eu ii zic lu maama daca eu o nota rea si o fac sa inteleaga. Nu trebuie sa-ti fie frica ca doar n-are de ce sti strice viata scoala asta ye bye ma contactezi daca vrei ajutoru meu pe pisicutzata13 id sau dana. dya39 papa funda:X:X