| Lmao2222 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 6 a și îmi e frica sa nu rămân repetent, dar de învățat nu prea învăț, ce as putea face sa nu rămân repetent sau macar sa scap de aceasta frica?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa inveti.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa intelegi din clasa ce ti se preda si sa iti faci temele. Daca nu intelegi ceva, roaga profesorul sa iti mai explice. Daca nici asa nu intelegi, pe Youtube gasesti multe lucruri legate de scoala. De exemplu la mate gasesti tutoriale facute de profesori in care explica diverse lectii. Important este sa te straduiesti sa inveti, nu sa lasi totul in voia sortii si sa te gandesti ca ramai repetent.

| Violleta2022 a răspuns:

Singura solutie sa nu ramai repetent este sa pui mana serios pe carte si sa inveti, ca si asa nu ai nimic de facut toata ziua.
Este pacat sa rada tot satul de tine, prietenii, vecinii, rudele si parintii ca ai ramas repetent.
Pune mana si invata ca nu ai nimic altceva d efacut toata ziua!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei putem sa vorbim noi cu parintii tai sa-ti ia telefonul si computerul si sa nu ti le mai dea, ca sa ai timp sa inveti, in loc sa te joci.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai n-ai ce-i face prietene: apuca-te și invata.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Te încurajez să-ți informezi părinții sau eventual dirigintele cu privire la temerile tale și să căutați soluții împreună! Părinții te-ar putea susține financiar prin meditații la materiile la care ai mari probleme și ți-ar putea oferi suport emoțional în tot acest proces. Având în vedere că îți este teamă să nu rămâi repetent nu cred că este în totalitate vina ta că nu prea înveți, e posibil să te deranjeze ceva, poate metodele de predare ale profesorilor, poate ai probleme acasă, poate petreci prea mult timp pe calculator sau telefon și nu mai ai timp să înveți, cu siguranță există ceva care te-a făcut să nu mai atribui suficient de multă importanță învățatului, găsind cauza poți găsi și soluții. Mult succes!

| DariaDark a răspuns:

Întrebarea este, de ce nu înveți? Poate ai o problemă, în familie, sau poate că nu-ti place materia respectiva, sau poate că n-ai înțeles și e ok. Știu că nu e plăcut să înveți intr o situație prezentată ca cele de mai sus. Spune-i profei sau colegilor să te ajute, dacă nu, îți dau un pont, intră pe Discord, există un server special pentru elevi și studenți (mesaj în pv daca dorești). Fiind si mic, îți recomand să nu asculți toți ratații care se grăbesc să judece, exemplu ai chiar la postarea ta, si stai liniștit, este în regulă să petreci timp pe tableta, telefon, te poți relaxa și poti învața. Ah, și încă ceva, nu știu ce relație ai cu părinții tai dar poti vorbi cu ei legat de problema ta. Sănătate!

| M678 a răspuns:

În primul rând trebuie să îți găsești stilul de învățare, apoi trebuie să te obișnuiești să te focusezi pe acel subiect/materie o perioadă de timp motiv pentru care îți recomand site-ul: http://www.tomatotimers.com/ care chiar te va ajuta; ca să poți învăța logic ai nevoie să faci conexiuni între topici de aceea îți recomand să lucrezi cu mind maps:https://www.mindmup.com/ o ultimă sugestie este dacă tot observi că ai carențe majore în limba română sau matematică este să te duci să te testeze un logoped pe tulburări de învățare precum:dislexia, dispraxia sau discalculia, dacă ești depistat este necesar să lucrezi în continuare cu el și chiar te va ajuta.