| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o problema foarte mare. Stresul. Invat de dimineata pana seara pentru scoala sa am note bune. Nu raspund la ore,mereu sunt tacuta. Am o teama sa nu gresesc,sa nu dezamagesc pe nimeni si mai ales sa nu rada colegii de mine. M-am calificat la olimpiada de logica,insa mi-e foarte frica. Profa a vrut sa faca pregatire cu mine si cu colegul meu dar el nu a vrut sa se duca.iar eu singura n-as fi intrat in clasa in care facea pregatire. Nu stiu ce sa fac,incep sa plang uneori, alteori tremur. Help

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea stiu sigur cum sa te ajut dar pot sa iti spun asta:
Nici eu in banciile liceului nu prea raspundeam.
Imi era teama sa nu gresesc raspunsul, mai ales ca dupa se uitau ceilalti colegi la mine urat...
Eu tineam totul pentru mine, fiecare parere. Nu imi era usor.
Dar am realizat(acum) ca poate nu era chiar asa o problema ca nu faceam anumite lucruri.
Adica, aveam colegi care raspundeau, stateau numai cu mana pe sus, doar sa dea bine in ochii profesorului.
Pentru mine nu a contat asta. Eu invatam pentru mine. M-am calificat si la un concurs de matehappy, alaturi de "aia care raspundeau".
Ideea e ca un profesor poate sa vada in tine ce fel de persoana esti, chiar daca esti tacuta.(Dar nu toti profesorii).
Si uite asa cum am fost, am reusit sa intru la faculatea la care am vrut.(Dar acum in primul an ma gandesc daca am ales bine laughing ).
Oricum. Tu tot o sa reusesti sa faci ce ti-ai propus. Cred ca nu vrei sa gresesti in fata altor colegii. Dar ce contaza daca gresesti? Sunt doar niste colegi.
Presupun ca acum ai intrat la liceu.
Si deja te-ai calificat la olimpiada de logica. E foarte bine. Ce vrei mai mult?
Cand eram in clasa a 9-a imi placea logica. Dar nu raspundeam decat cand eram intrebat. Dar profa a vazut ca eu stiu. Si mereu ma punea numai pe mine sa raspund.
In concluzie, persoanele care conteaza, vad de ce esti in stare si pentru ele ar trebui sa iti faci griji. Nu pentru colegi.

Si nu te duce la psiholog, parerea mea. Adica o sa te destinzi mai tarziu, crede-ma.
Sper ca te-am ajutat.
Iti urez multa bafta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. Sa nu iti pasa de ce spun colegii tai.
E spre binele tau sa fi activa si in timpul orelor chiar cu riscul de a gresi.
In locul tau m-as duce la pregatire chiar si singura.
Putin curaj! happy

| StefanChriss a răspuns:

Primul pas facut de tine a fost sa admiti ca ai o problema, asta e bine. Al doilea pas pe care trebuie sa-l faci este sa ceri ajutor specializat, mai exact sa mergi la un pisholog, pentru ca el te va ajuta sa iti castigi increderea in sine. Poate ca esti sceptica in privinta asta acum, dar eu iti pot garanta ca o sa te simti mult mai bine dupa. Am avut prieteni care au avut probleme si care au facut progrese mari dupa cateva sedinte. Bafta!