| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor va voi spune cateva din problemele mele daca ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi chiar mi-ar prinde bine.
Mereu ma simt singur mereu sunt suparat nici macar prietenii nu ma pot face sa uit de suparari si de singuratate.Am ajuns sa stiu ce inseamna singuratatea si este cel mai neplacut lucru este ca si cum ti-ar muri cineva drag la care ai tinut te simti de parca ai fi in intuneric te simti chinuit este o durere sufleteasca si este mai rea ca o rana adevarata pentru ca nu se vindeca cu bandaje.Nu stiu cu cine sa stau de vorba cui sa ii povestesc durerile mele multi nu o vor lua in serios si nu le va pasa unde as putea gasi o persoana cu care sa pot vorbi si sa ma inteleaga pentru ca am prieteni dar nu ma pot ajuta ma simt singur pe lume si nu stiu ce sa fac. Am ramas cu capul pe umeri chiar daca mama si tata s-au despartit majoritatea copiilor nu suporta asa ceva dar eu am suportat am zis sa nu cedez dar acum nu stiu cat mai pot rezista.In primul rand tatal meu vorbeste cu mine foarte putin nu cred ca ii pasa de mine asa de mult, mama s-a mutat cu un alt barbat si eu stau impreuna cu ei dar deja au trecut 2 ani si nu pot sa il accept chiar nu pot. In al doilea rand dupa ce ca sunt suparat si abatut si sa merg la scoala este un chin multa lume de acolo este rea deja m-am saturat urasc sa merg la scoala si sa stau in preajma unora care nu iti dau pace isi bat joc de tine cum vor ei.In al treilea rand m-ar ajuta foarte mult o persoana mai apropiata cum ar fi o prietena care sa ma inteleaga dar cum sa gasesc una nu prea imi place nimeni ar fi o fata dar nu e matura si nu ar ajuta cu nimica ce rost ar avea sa stau cu ea ca dupa aceea sa imi provoace si mai multa suferinta am nevoie de o persoana matura care sa tina la mine cu adevarat si sa ma ajute sa trec peste probleme dar unde as putea sa o gasesc chiar nu stiu ce sa fac.
Parca totul e pierdut nu stiu cum imi pot reveni si cum sa pot ramane cu capul pe umeri, sa nu ma mai simt singur intre 4 pereti sa ma simt si eu fericit pentru prima oara in viata. Daca stiti voi ce as putea face chiar m-ar ajuta.
O sa va dau si funda daca char doriti dar nu vreau sa randeti chiar nu e de ras.

Răspuns Câştigător
| dudeman13 a răspuns:

Bro... si ai mei sunt despartiti, si la mine scoala e un chin, mama celui mai bun prieten al meu nu ma suporta si nu ma mai lasa sa ma vad cu el, stau cu bunicamea si ma enerveaza rau mama e plecata in Spania si eu vorbesc putin cu tata dar stiu ca tine la mine... as vrea sa vorbim mai mult (stai linistit ca nu sunt gay laughing )

| MarianWLF a răspuns (pentru dudeman13):

Daca vrei sa vorbim mai mult lasa-mi un id de mes si vbwinking

| MarianWLF a răspuns (pentru dudeman13):

Lasami id

15 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Mersi si apropo LA MULTI ANI am vrut sa iti las mesaj cand am vazut la intrebari dar scria numai pentru fete.
Te salut!

| pcris a răspuns:

Mama ta iti este cel mai aproape si va trebui sa il accepti si pe tatal vitreg. Sper ca este un om bun.
Scoala nu este placuta de nimeni dar ea te formeaza si iti da capabilitatile necesare in societate. Totul trece... Bafta!

| Teodoora a răspuns:

Ar trebui sa iti accepti tatal vitreg, daca este un om bun.De ce nu il accepti? Ti-a gresit cu ceva, din cauza lui s-a despartit de tatal tau adevarat?
Ar trebui sa fii apropiat de parintii tai...pe fiecare ne mai streseaza uneori, dar daca esti deschis cu ei, poate va veti apropia mai mult.Nu ai spus de ce nu te intelegi bine cu ei...
Prieteni adevarati rar ai sa intalnesti,ai grija in ce gasca te aventurezi!
Cred ca daca ai face un sport,ai putea sa iti faci prieteni,sau sa iti gasesti un hobby?!
Depinde ce probleme ai la scoala, daca nu sunt grave, lasa-le ca vor trece.Multi au avut probleme la scoala, din cauza colegilor:glume proaste, porecle etc.Nu spune ca te-ai saturat de scoala:iti v-a fii dor de ea happy
Din pacate nu spui de ce te streseaza parintii, de ce nu te intelegi cu tatal vitreg, ce probleme ai la scoala...asa ca e greu sa iti dau un sfat.
Mult noroc si be happy!

| MarianWLF a răspuns (pentru Teodoora):

In legatura cu tatal meu vitreg nu pot sa il suport adica faza e ca mama cu tata au divortat la 3 zile dupa divort mama mi-a spus de el(nu avea cum sa se incurce cu el fix dupa divort ca trecuse doar 3 zile deci erau mai demult impreuna) dupa aceea dupa cam vreo 2 luni am aflat ca voi afla o sora asta chiar m-a infuriat am facut un scandal in casa m-am certat cu maica mea si cu taicamiu vitreg era vreo 10 am vrut sa imi fac bagaju sa plec noaptea dar am zis lasa ca mai vad eu ce fac deci nu il suport fiindca eu cred ca ca s-a dat la maica mea pana a convins-o sa se mute cu el si a stricat o familie frumoasa cu bunastiinta ca mama avea un sot parca nu l-a interesat ca va strica o familie dar asta nu va ramane asa promit.O sa simta cum e cand cineva iti strica familia ma voi ocupa personal de asta multumesc lui Dumnezeu ca sunt o fire mai tare fiindca altfel nu as fi putut face nimica dar asa pot si o voi face pentru ca pe unii copi ii afecteaza divortul dintre parinti dar pe mine m-a facut mai tare stii cum se spune ce nu te omoara te face mai puternic.

| Teodoora a răspuns (pentru MarianWLF):

Da.o fii vina lui, dar si mama ta e de vina.probabil ceva nu a mers in relatia tatalui tau cu mama ta, de aceea mama ta si-a gasit pe altcineva.asta e problema lor,nu are rost sa te stresezi tu cu asta.
de ce ai atata ura fata de el? te bate,iti vorbeste urat? daca nu,atunci nu are rost sa tii atata ura
cand te vei insura,vei vedea ca viata nu e asa roz in casnicie,si poate ca o vei intelege pe mama ta candva
cel mai bine,ar fi sa discuti cu mama ta despre asta,poate iti v-a spune adevarul.
daca merita,poate ar fi bine sa ii dai o sansa si tatalui tau vitreg mai ales ca cu tatal tau adevarat nu mai tii asa mult legatura!
cum am spus vorbeste cu mama ta(daca chiar vrei sa te bagi in viata celor mari)nu de alta,dar poate te v-a ajuta sa intelegi si te vei acomoda in noua familie!
treaba e consumata,au divortat,nu mai ai ce sa faci.ce rost are sa fii tot timpul suparat? de altfel mama ta traieste in pat cu tatal tau vitreg,nu tu! daca el se ocupa de tine(asta daca ii dai o sansa)daca te v-a considera ca si fiul lui,atunci dai o sansa!
nu am trecut prin asa ceva,dar, poate gaseti o rezolvare.nu te razbuna pentru asta,DACA NU AI PROBLEME CU EL!
de unde stii ca el e de vina pentru divort? nu ai de unde sa stii cum s-au cunoscut,ce a facut-o pe mama ta sa divorteze de tatal tau adevarat.
nu trebuie sa ii spui tata,daca nu simti asta, nu cred ca te obliga.dar tata e si cel care te creste, nu doar cel care te-a facut.in plus,gandeste parte buna:a fost de acord sa te tina langa mama ta,nu te-a abandonat,te-a luat la el,si banuiesc ca iti da si mancare. daca nu te certi cu el, poate sa fie in avantajul tau, sa ai din nou o familie frumoasa!

| MarianWLF a răspuns (pentru Teodoora):

Nu nu!
Gata cu familia mai ti minte ce am scris mai sus la 2 luni de la divort am aftal ca voi avea o sora curand si realizeaza putin o sarcina dureaza 9-10 luni iar mama mai avea vreo 2 saptamani pana la nastere deci ala s-a culcat cu ea mai demult din moment ce la divort era cam in luna a 7-a deci vreo 7 luni de zile ala a arso aiurea cu mama chiar daca stia ca are familie.Cum a putut sa faca asa ceva cand stia ca maicamea are si sot si un copil acasa.O mai spun odata n-o sa aiba parte de familie prea mult.Eu de abia astept sa fac 18 ani sa plec odata din casa astasa nu il mai vad zi de zi.
Inainte eram trist acum simt ura nu stiu ce s-a intamplat cu mine asa dintr-o data.
Oricum nici nu am o relatie prea buna cu el mama a incercat sa ma apropie de el dar nu a reusit si parca amandoi sunt impotriva mea acum nu prea mai vorbesc nici cu mama fiindca a incercat sa ma imace cu ala de aia la intrebarea mea am scris ca simt singuratate cu ala nu vorbesc cu mama cam stric relatia desi era buna si tata ma suna rar deci nici cu el nu pot sa vorbesc.
Deci nu am pe nimeni care sa ma ajute prietenii ce pot ei sa faca?
Nimic!
Deci asta e singuratatea in care sunt bagat adanc.
Oricum multumesc ca vorbesti cu mine pentru ca nu prea am cu cine.

| Teodoora a răspuns (pentru MarianWLF):

Esti f incapatanat.si unde vei pleca la 18 ani? tatal tau adevarat nu vorbeste cu tine...deci? eu nu vreau sa te intorc impotriva mamei tale,dar si mama ta are o vina pentru ca a ramas insarcinata si a pastrat copilul
asta e... ar trebui sa te bucuri ca ai o surioara happy
nu ai de ce sa imi multumesti, dar vezi ca, daca ramai incapatanat nu rezolvi nimic...mai ales ca nu esti pe picioarele tale!
unde vei merge la 18 ani? asa am crezut si eu ca la 18 ani toata lumea v-a fii a mea, dar nu e chiar asa!
:*

| MarianWLF a răspuns (pentru Teodoora):

Mi s-a mai spus ca sunt incapatanat de multe ori pentru mine e ca un compliment, si locul de munca e asigurat oricum in fiecare vara mergeam de placere la muca am eu un unchi cu care sunt foarte apropiat si el imi va da de lucru deci sunt asigurat pentru viitor.winking

| Teodoora a răspuns (pentru MarianWLF):

Ok fa cum crezi mai bine.tot familia te va ajuta la greu. take care!happy

| 230295 a răspuns:

Mai sincer sfatul meu este sa te straduiesti foarte mult sa iesi din aceasta pasa proasta... daca te lasi batut nu ajungi nicaieri si lumea in ziua de azi este foarte rea te vrea la pamant.Altii vor sa dovedeasca prin caracterul lor ca sunt mai superiori insa nu este asta toti suntem egali indiferent de stituatie nu te da invins si mergi cu capul sus inainte. Orice om are probleme in viata lui unii imi grele altii mai usoare de aceea se numeste viata. Incearca sa iti cauti o fata normala nu te uita la aspect important este sa te inteleaga si sa iti fie alaturi sa treci peste aceasta pasa grea a vietii. Crede-ma ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce noi, o sa vezi ca timpu o sa le rezolve pe toate problemele de familie presupun ca te-au maturizat enorm asa ca daca esti matur trebuie sa fi un luptator, ai pierdut o lupta si mai ai in fata un razboi bafta sa il castigi:*

| LowRHMskillz26 a răspuns:

Mai uite sfatul meu este sa iesi mai mult din casa, sa intri si tu intr-o gasca de asta mai nazdravana de fete si baieti sa te imprietenesti cu ei dar nu asa direct incet`incet, pana ajungi sa ii cunosti pe toti, dupa sa iesit prin oras un club alea alea, si daca ai noroc poate iti gasesti prietena de care ai nevoie ( matura ) dar sa nu te astepti sa fie cea mai frumoasa dintre toate daca nici tu nu esti. Bafta si mult succes` la agatat ^^

| MarianWLF a răspuns (pentru LowRHMskillz26):

Chiar am prieteni nu sunt genul care sa stau in casa toata ziua am gasca dar am zis deja ca nu ma ajuta cu nimic prietenii actuali.
Mersi de raspuns oricum noapte buna.

| LowRHMskillz26 a răspuns (pentru MarianWLF):

Daca intr`adevar nu te ajuta cu nimic cum spui, nu stiu ce sa zic du-te si inscriete la un sport ceva iti faci prieteni sau daca nu vorbeste cu o fata ( cu care te intelegi ) sa iti prezite cateva dintre piretele ei si poate asa ai sa iti gasesti pe cineva care sa te ajute