| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si cred ca am o problema destul de serioasa. Pur si simplu nu am chef de viata, sunt suparat tot timpul, posomorat, am mai citit pe net ca s-ar putea sa fiu deprimat, nu stiu sigur. Nu sunt prea sociabil, nu am chef de povestit, imi place sa stau singur, pe intuneric. Nu e vorba ca nu as iesi afara, sau sa nu am prieteni, chiar din potriva, insa nu stiu de ce ma simt asa. Multa lume spune, ia-ti o prietena ( de parca s-ar cumpara ), probabil pentru ei e usor sa-si gaseasca, e mai usor. Cateodata simt nevoia de a exploda, de a da cu pumnii in orice imi iasa in cale, de a striga cat pot de tare, de parca daca as face asta m-as simti mai bine.Am incercat si nu merge. M-am gandit chiar la sinucidere, deoarece cand nu ai chef de absolut nimic, pentru ce sa mai traiesti, dar o parte din mine parca mai crede ca inca pot sa ma 'vindec', ca sinuciderea e pentru lasi si sincer nu as vrea sa fiu unul. As vrea sa vad ce aveti de spus, poate mai sunt persoane ca mine.
p. s : ma simt asa de 9-10 luni.

Răspuns Câştigător
| Robert92 a răspuns:

Persoane ca tine sunt destule,insa de aceea suntem noi aici, ca sa va salvam tongue
De ce nu ai chef de viata? De ce esti suparat tot timpul? te-ai gandit la asta? Avand in vedere ca ai pus in intrebare si subiectul prietena, poate acesta ar fi motivul pentru care esti suparat.Sinuciderea nu este niciodata un raspuns.De ce ti-ai dori sa te privezi de viata? O singura viata ai, asa ca inveseleste-te.Indiferent de cum gandesti acum, vremea trece, asa ca ai putea la fel de bine sa te distrezi pe cat posibil.Autosugestia te-ar putea ajuta cu siguranta, trebuie doar sa iti aduci aminte cat de frumoasa e lumea si cate lucruri iti poate oferi, trebuie doar sa le accepti si te vei simti mai bine. Poate ai un defect. Poate ai mai multe.Si care e problema? Orice om are defecte, insa atunci cand si le accepta, va deveni un om mai bun.Ai putea sa notezi pe o foaie toate calitatile pe care le ai,si sa le citesti in fiecare dimineata,asta cu siguranta ti-ar da o stare de bine. Daca tot simti nevoia sa strigi, sa dai cu pumnii, ai putea incerca sa te inscri la un curs de arte martiale/ sala de forte.Astfel ti-ai consuma toata ura pe care o ai spre ceva bun, si ai fi si mai increzator in tine.Stiu cat de greu pare sa iti schimbi parerea despre tine(si eu am o parere proasta despre mine.Insa,decat sa ma gandesc mereu ce nu pot sa fac,si ce defecte am,as putea sa ma gandesc ce as putea face si de ce sunt capabil).Imi cer scuze pentru acest 'wall of text',sper sa te ajute la ceva,si, daca mai ai nevoie de ajutor/sfaturi, poti sa-mi dai un pm.

5 răspunsuri:
| Dav7id a răspuns:

Si eu sunt asa.Dar nu prea.Mai explodez in ras si chiar fac lumea sa vina langa mine si nu nu strig in gura mare ca am gasit un biscuite pe jos si vreau sa il impart cu cine vine primul.Doar ca azi esti asa maine.Si pe mine ma dispera lumea cu "de ce nu te vad cu nici o fata" si le-am zis de atatea ori ca n-am sa vin niciodata cu o fata la bloc sa aud a doua zi ca e cu--a sau e prea timida.Mai bine vin la ei cu o maimuta dresata de un caine lup beat din bucegi cu bucegi.Nu imi pasa de nimeni de nimic, dar sunt foarte deschis unei discutii, vorbesc pe afara cu fete pana si de tampoane(accidente grave sau usoare) si ma mai baga in treburile fetelor uneori.si nu vreau eu sa stau cu fete dar cand aud cum injura baietii.Pana la urma toti suntem diferiti dar daca ne dam pe langa cine ne place,cauta pe cineva cu care sa poti discuta sa va intelegeti asta e baza pana la urma,si eu rad chiar daca nu vreau, n-are rost sa ma complic cu prostiile care le spun altii si uite sunt pe cale sa ma operez si tot am chef de glume :X si azi era sa ma calce o masina ca mergeam prea usor pe trecere ca mi so pus carcel la picior cand am sarit pe trecere si nu ma asteptam, dar macar imi ramanea tija in picior insigna de bmw laughing

| usy313 a răspuns:

@Quique nu intelege ca sunt timid si de aia nu comunic, ca daca vine cineva la mine si ma intreaba ceva, is deschis, vorbesc, dezvolt subiectul, atat doar ca nu prea deschid eu o conversatie.
Mersi pentru ajutor

| Triunghi a răspuns:

Schimba'te! Iesi, distreaza'te, cunoaste feteee smug! Viata e pentru a fi traita din plin \m/! P.S. Vorbeste c parintii tai despre asta. O sa iti dea mai multa atentie, poate o sa te duca la psiholog [dar e de bine thumbs up ] sau poate o sa te impinga spre activitati ca si fotbalul love struck, basketul, baseballul, dansul sportiv, informatica, petrecerileeee \m/! P.S. cand ma simt asa ma duc singura in mall si in timp ce ma uit sau cumpar chestii imi iau o inghetata cu menta puppy dog eyes. Ma face sa ma simt fresh si! Dar eu sunt fata straight face... Poate ca baietii prefera alte chestii... Du'te cu prietenii! Stai pe langa persoane care te fac sa razi. Daca vrei ocupa'te de scoala in mod serios [e ft bineee!|!]. Haiiii! Schimba'ti pesimismuul! Ca nu e bun big grin

| madyxo a răspuns:

Ai nevoie de cineva care sa te inteleaga...da'mi id tau daca vrei pe privat:*

| silvester13051996 a răspuns:

Mda frate e nasol asa m-am simtit si eu un timp da asta pe la 12 ani, iti recomand sa faci ceva placut chiar ilegal orce numai sa primesti atentie sau practica un sport in afara de fotbal sala si gasesteti o prietena nu ca,, de parca sar cumpara'' dar daca vrei una o gasestibig grin succes in viata