| anonim_4396 a întrebat:

happy Voi ce intelegeti prin expresia :,, Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii si mai aproape!"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...sa fii cu ochii pe cei pe care-i consideri dusmani...mai ceva ca pe cei pe care-i consideri prieteni...

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Tine-ti dusmani mai aproape, ca sa stii in orice momen ce planifica, sa nu aibe timp sa iti faca vreo surpriza neplacuta.Si pana la urma din dusman il faci prieten.si invers.life sucks.

| elena a răspuns:

Am mai raspuns la intrebarea aceasta dar se vede ca nu a fost primit si nu stiu de ce? Probabil ca sa stai cu ochii pe ei, sa nu-ti faca vreun rau. Eu sincer nu am auzit expresia aceasta dar stiu alta "Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur", sunt apropiate ca interpretare.

| lia a răspuns:

Daca stii mereu ce anume fac dusmanii tai, nu risti sa te ia prin surprindere happy

| Bianca26bb a răspuns:

Io cred ca ar rtebui sa ai grija ca dusmanii sa nu "te bage in rahat"... cred... nu stiu...tongue

| gabimaris a răspuns:

... dar, s-a dovedit ca mai zdravan te pot trada prietenii decat dusmanii! Asta si pentru ca langa prieteni ai garda jos, iar ei iti pot cunoaste punctele vulnerabile! De la dusmani te astepti, de la prieteni nu! Asa ca atentie mare la cei care se declara prieteni decat la cei care iti arata dusmania pe fata!

| nutzu' a răspuns:

Pe prieteni trebuie sa-i protejezi si sa le fii alaturi, dar dusmaniii sa ii tii mult mai aproape si sa ai grija la ei tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori re sa fi rau pentru a obtine ceva si trebuie sa te imprietenesti cu dusmanii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca acest proverb vrea sa zic ca de cele mai multe ori prietenii sunt cei care isi bat joc de tine... si cei care te ajuta sunt chiar dusmanii... credeti-ma pe cuvant... in lumea asta nu exista prieteni ...toti suntem pe cont propriu