| Forev3rAlone a întrebat:

Buna!

Vreau sa fac pe un site un fel de carte cu sfaturi, si raspunsuri la probleme, cum sunt cartile acelea psihologice, spre exemplu.ce este de fapt frica sau prietenia sau ..raspunsuri la intrebari, precum,, Unii ma jignesc in clasa, nu stiu cum sa ma infrunt cu situatia". Desigur, explicatiile date sunt doar pareri si concluzii personale, nu am nici o experienta, dar as vrea sa incerc, sa vad daca reusesc ceva.

Problema cea mai mare, este ca nu stiu despre ce sa scriu.
Postarea asta a fost un apel la mintile voastre ingenioase, va rog sa imi dati si mie niste idei. puppy dog eyes

Dar idei concrete, nu,, Vorbeste despre dragoste sau problemele adolescentilor". Vreau idee concreta, nu in mare. Vreau sa vorbesc despre problemele adolescentelor, cum mi-a sugerat o fata, dar. sunt destul de multe, si eu exemple vreau.

Sper sa ma puteti ajuta, si sper si ca am explicat bine ceea ce imi doresc.

Răspuns Câştigător
| adinaTPU a răspuns:

Deci tu vrei sa scrii fix ce intereseaza lumea. Cel mai usor este sa urmaresti intrebarile de aici: http://www.tpu.ro/adolescenti Si alte site-uri unde tinerii pun intrebari (forumuri). De exemplu, o fata s-a transferat dintr-un liceu in altul si este necajita, scrie ce sa faca pentru a se adapta. Sau, alt exemplu, o fata se indragosteste doar de baieti frumosi dar cu comportament meschin si nu intelege de ce ii place mereu acelasi tipar de baieti. Deci ca sa ai inspiratie urmareste intrebarile pe care le pun altii

| Forev3rAlone explică (pentru adinaTPU):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat! :*

3 răspunsuri:
| Prishille a răspuns:

---Problema cea mai mare, este ca nu stiu despre ce sa scriu.---
Bine zis! Si atunci, de ce ai vrea sa scrii, daca nu stii despre ce? Pentru asta iti trebuie pasiune, dar si talent. E ca si cum ai vrea sa desenezi un portret, dar folosindu-te de talentul altcuiva. Daca pasiunea e atat de mare si nu o poti stinge, fa-ti un blog si scrie despre ce iti trece tie prin cap sau imprumuta idei psihologice de pe siteuri de specialitate, din carti de specialitate... ca sa fie "ca la carte." Idei concrete si corecte (si mai important) poti primi de la cineva avizat si specializat in domeniu psihologic, nu de la oricine se crede "talentat". UN SFAT: In opinia mea, mai bine te apuci sa citesti, decat sa scrii.winking Si daca incepi cu carti psihologice te vei cunoaste pe tine insuti mai bine, cum sa te raportezi mai bine la cei din jur si in definitiv vei capata ceva mai mult experienta ca sa abordezi tema respectiva, "de a sfatui", "a raspunde la problemele altora". Apropo de psihologie, pana a stii "sa raspunzi la problemele altora", trebuie sa stii sa raspunzi, mai intai, la problema ta (aia mare).

| Forev3rAlone explică (pentru Prishille):

Am cateva idei, nu duc total lipsa, numai ca momentan nu sunt de ajuns, si as fi vrut sa-mi fac o lista cu mai multe probleme despre care voi vorbi...Ma cunosc pe mine insumi atat cat trebuie, si am avut deja un blog in care scriam tot ce-mi trecea prin cap, dar din pacate l-am sters si acum regret.Acum nu va fi diferit, doar ca va fi un alt site, si cum vreau sa-mi fac o lista, cum am precizat mai sus, am vrut niste idei/propuneri de probleme, probleme care sunt mai populare, despre care as vrea sa-mi dau si eu cu opinia...Greseala a fost si a mea, deoarece nu m-am exprimat foarte corect.Nu e ca si cand as scrie si nu as sti deloc despre ce..doar ca mai vreau niste completari.Multumesc din nou de raspuns, nu prea m-a ajutat, de fapt deloc, dar apreciez ca mi-ai raspuns..Desi intrebasem altceva.