| Daniela_3224 a întrebat:

Vreau si eu niste carti bune cu subiect mediacal asemeni cartilor Spitalul Municipal de Barbara Harrison sau Vraciul.Profesorul Wilczur de Tadeusz Dolga-Mostowicz.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Pe vremea lui ceașcă /anterior lui 1990 erau 3 compendii de anatomie coordonate//scrise de : Voiculescu, Ranga și Mogoș, mai sunt pe la biblioteci și pe la anticariate.
Am mai văzut și o anatomie de Papilian apăruseră 1 sau 2 volume!
Sunt și atlase de anatomie!

Atunci se dădea la examenul de admitere la medicină: anatomia de clasa a 11 a, chimie organică clasa 11 și 12, și fizică de clasa a 10 și a 12!

Trebuie să înveți și matematică, și să lucrezi cu calculatorul și engleză și încă o limbă străină și evident fizică și chimie și biologie dacă vrei să fii medic.

Surorile medicale făceau un liceu sanitar și învățau despre boli și tratamente și învățau după un curs în 3 volume, sau liceu normal și o postliceală de cam un an.
Asistentele o postliceală de cam 3 ani.
Facultatea de medicină era de 6 ani și după aia mergeau la țară și apoi dădeau examene și examene. După aia au schimbat și făceau 3 ani ca medici ajutori pe la spitale, câte un semestru pe fiecare specialitate medicală și apoi mergeau la țară unde făceau 3 ani de stagiu și după aia examene și examene!

Deci nu îți mai pierde vremea citind romane despre medici!

Propunerea concretă învață : matematică, și să lucrezi cu calculatorul și engleză și încă o limbă străină și evident fizică și chimie și biologie, și cel mai mult capitolul anatomie!

,, cursuri pentru surori/asistente medicale dar nu stiu daca o sa inteleg ", == vei înțelege dacă știi ceva anatomie, cumperi o carte de anatomie, ( în a 9 a se făcea botanică, în a 10 a zoologie, iar în a 11 a anatomie și în a 12 a biologie generală == nu mai știu cum este acum )!

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Carti bune cu subiect medical = câhh!
Ia cursuri pentru surori sau pentru asistente medicale și nu te mai prostii.

| MMihai a răspuns:

Am explicat unei fete despre formarea definirilor în științe, i-am scris și niște prostii dar citește ce am scris și reține ce este de reținut.
http://www.tpu.ro/......etc-acuma/
În afară de kickbox trebuie să înveți f serios și matematică, și fizică și chimie și să lucrezi cu calculatorul!
( Mai ales dacă faci la școală C++, ) descarcă gratuit și sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux, și instalează-l, în limba română în paralel cu Windows-ul tău și navighează pe net din Linux!

| MMihai a răspuns:

O să îți dau câțiva zeci de Giga de cărți de cărți în format electronic de din diverse domenii în engleză sau în română și despre calculatoare și lucrul cu ele inclusiv de C++ și de diverse pe sick de memorie că am unitatea optică defectă și nu mai scrie Dvd-uri.
Linux-urile sunt sisteme de operare ca și Windows-urile dar nu se agață viruși de ele.
La sistemele de operare Kiwi Ubuntu Linux și Ubuntu Linux le dai un clic și încep să-și caute singure driver-ele necesare pe net.
Poate merită să încerci în dual boot unul dintre cele 2 linux-uri!
vezi ce i-am scris lui ăsta :
http://www.tpu.ro/......e-instala/

| MMihai a răspuns:

Linux-urile nu au treabă cu virușii!
Nici cu softurile anti-piratare!
Eu am fost forțat să trec pe linux-uri din cauza softurilor anti -piratare.
Softurile anti-piratare nu sunt blocate de antiviruși, dar pentru tine sunt ca niște viruși, asta m-a învățat un tip care utiliza linux.
El mi-a recomandat atunci să trec pe Kiwi Linux.
După câteva luni am trecut pe Ubuntu Linux.

| Kaℓi a răspuns:

Spitalul municipal are o continuare, Clinica Gorlin.
Foarte bun e Obstacole, de Lloyd C. Douglas. Cel mai bun happy

| Daniela_3224 explică:

@Mihaidavidoglu1954 nu stiu ce iti place tie mie astea mi-au placut si as vrea si altele in genul acesta. As lua cursuri pentru surori/asistente medicale dar nu stiu daca o sa inteleg mare lucru tinand cont ca sunt abia clasa a 10a. As vrea sa dau la medicina dar pentru moment trebuie sa ma multumesc cu ceea ce prezinta cartile cu subiect medical. Sau daca ai alte propuneri, concrete le astept. Multumesc!