| PussicatDolls a întrebat:

Bunalove struckAm de facut la romana o compunere in care sa prezint o intamplare de cand eram eu mica si care m-a impresionathappyNu am nicio idee! Ma puteti ajuta?love struckMerci si fundahappy

Răspuns Câştigător
| Larisa a răspuns:

Pai noi nu prea avem de unde sa stim ce ai trait tu in copilarie,sau ce te-a impresionat,poate un caz imi special de oameni cinstiti,dar saraci, poate cineva care te-a ajutat sa intelegi ceva, sau ti-a daruit ceva etc

6 răspunsuri:
| seby005 a răspuns:

.erai mica erai la bunici si aveai un cocos tare rau cand erai in curte sarea la tine ceva de genu.e taree

| catalineusx a răspuns:

Poti spune ca odata cu venirea primaverii si inflorirea copacilor respectiv inverzirea ierbii te-ai dus cu parintii tai la un picnic in padure.Acolo ai fost cuprinsa de o stare de libertate euforica. Dupa ceva timp poti spune ca ai vazut o floare foarte ciudata(aici scrii o descriere mai speciala gen parea de pe alta planeta era de un alb pur ca zapada...)si curioasa te-ai dus sa o mirosi insa deodata ai fost cuprinsa de un fior pe sira spinarii.Deodata te trezesti intr-o lume cu totul ciudata unde copacii erau cu susul in jos si raurile curgeau spre cer(mai scrii ceva descriere)Apoi poti spune ca ai vazut niste entitati angelice cu aripi, albe luminate foarte puternic si cand sa te apropii de ele si sa le atingi atunci te trezesti.Parintii tai te-au trezit (tu adormisei langa floare). Poti spune ca era vorba de o specie de mac(consumata in cantitati mari provoaca halucinatii) si tu cum erai mica a fost nevoie decat sa o mirosi. Apoi poti incheia cu faptul ca ti-au ramas in minte acele creaturi.

Sper ca te-am ajutat

| roormaf12 a răspuns (pentru catalineusx):

Bai...multumesc mult! ...nu aveam idee ce sa scriu in compunere,
mersi tongue

| Fashion a răspuns:

Si eu am avut de scris ceva de genul asta... deci ai putea sa scrii o compunere de cand erai tu mica si erai curioasa sa-i probezi hainele mamei tale, si le-ai imbracat ( o rochie lunga, pupuci cu toc) si apoi te-ai machiat, te-ai dat cu ruj, cu rimel si poti descrie mai exact cu erai imbracata, cum te plimbai prin casa si te prefaceai ca vorbeai la tel. si cand ai azit ca vine mama ta te-ai dezbracat repede si te-ai ascuns in dulap si nu a aflat niciodata mama ta sau ca te-a gasit si a inceput sa rada si te-a imbratisat cu drag. ceva in genul asta am scris eu... cine stie ca nu a fost asa? trebuie sa-ti lasi imaginatia sa curga. pe mine profa m-a apreciat ft mult cand a auzit compunerea (bine, erai mai lunga eu ti-am dat doar niste idei) si mi-a pus un 10:X deci scrie asa si te asigur ca pe profa ta o va impresiona si va rade si ea. sigur o vei binedispune! funda! pls :X :*

| MadduM a răspuns:

Îmi vin mii de idei, uite una :
Ești în grădina bunicilor tăi și ai observat un fluture. Tu nu ai văzut în viața ta fluturi și poți să te bucuri, încercând să îi atingi una dintre aripioare.Acesta se sperie și fuge... Sper că te-am putut ajuta, pa-pa!

| andrea_2949 a răspuns:

Poti scrie de cand te-ai nascut. Funda?