| FlorynFlOo a întrebat:

Buna Ziua TPU, am mai multe intrebari la care aș dorii sa imi raspundeti. Fara certuri.

1. Care vi se pare ca este cel mai frumos judet din tara, doresc argumente serioase, nu doar numele judetului.

2.Care credeti ca este cel mai frumos oras din tara? gen : Alba Iulia, Cluj Napoca, Timisoara etc. Vreau argumente

3.Ce parere aveti despre judetul Alba si despre orasul Alba Iulia? Ar merita sa fie capitala Romaniei?

FUNDA pentru cel mai explicit raspuns!

4 răspunsuri:
| andreyuu a răspuns:

1. Toate judetele au plusurile si minusurile lor! Nu poate fi ales cel mai frumos judet decat de cei straini care nu au nicio legatura cu judetul, tara etc. Toate judetele sunt frumoase.
2. Nu exista cel mai frumos oras din tara. Pentru toti cel mai frumos loc, oras, cred ca este acasa.
3. Nu stiu. Ar merita dupa toate actiunile intreprinse la Alba Iulia de-a lungul timpului, insa nu are atuu-ri precum Bucuresti care deja capitala tarii.

| jamal000 a răspuns:

1. Neamt- mi s-au parut oamenii gospodari, iar florile din gradini si de la ferestre nemaipomenite!

2. Am fost placut surpris de cetatea de la Alba Iulia, si m-am simtit ca intr-o tare vestica. Insa cum ieseai din cetate, praful orasului te lua de nas.

3. Cred ca Sibiul ar merita sa fie capitala, este curat si oamenii sunt educati, civilizati. Eu sunt din Bucuresti, nascut crescut insa mi se pare un oraz murdar cu o adunatura de indivizi de prin toate partile!

| vanessa63425789 a răspuns:

1.mie mi se par toate frumoase in felul lor! Cele din moldova sunt frumoase prin pamanturile bune pentru recolte! Dobrogea are munti impecabili si un aer curat! In transilvania sunt peisaje minunate si multe cladiri cu importantra istorica!
Toate sunt frumoase in felul lor! Depinde doar... cum le privesti!

2.În Oradea, cel mai important oraș din regiunea Crișana și reședință a județului Bihor trăiesc 196.400 de persoane, dintre care 68.2% români și 28.7% maghiari. Municipiul Oradea a reprezintă un punct important de referință al zonei, fiind cel mai puternic centru cultural și comercial. Este un oraș iubit atât de comunitatea maghiară cât și de cea română.
de asta poate fi numit cel mai frumos oras!
Odată ce ai intrat în partea veche a orașului Sighișoara simți că lași deoparte locul din care ai venit și te lași purtat de farmecul acestui oraș, cu casele sale vopsite în culorii vii, cu străduțele sale pietruite și înguste, toate vegheate de Turnul cu Ceas, unul dintre simbolurile orașului. Turnul cu Ceas a fost construit în secolul al XIV-lea, având rol de apărare pentru poarta cetății. Turnul are o înălțime de 64 de metri și 4 turnulețe secundare. Ceasul din vârful turnului a fost realizat în Elveția și a fost atestat documentar la jumătatea secolului al XVII-lea, iar statuetele din lemn au fost realizate de sculptorul Johann Kirschel și reprezintă zilele săptămânii. Turnul cu Ceas a fost sediul primăriei orașului Sighișoara până pe la jumătatea secolului al XVI-lea, iar din 1898 a devenit muzeul orașului. Acesta se poate vizita în schimbul unei sume de 12 lei, iar dacă muzeul în sine nu este impresionant, priveliștea care vi se descoperă în fața ochilor odată ajunși în vârf este de neprețuit.
de aceea poate fi si sighisoara numit cel mai frumos oras din Romania!
priveste toate orasele din alta perspectiva
3.Toate orasele merita sa fie capitala romaniei!
Funda?

| FlorynFlOo explică (pentru vanessa63425789):

Astept si alte raspunsuri, si mie imi place sighisoara nu e foarte departe de mine si este foarte frumoasa, este un oras cat se poate de medieval, un castel nemaipomenit amintind de Dracula.Acum fiecare cu parerile lui. Nu stiu daca ai auzit de Blaj, este un oras mic, dar mie mi se pare foarte frumos happy, o sa vad cine mai da raspunsuri si o sa ma documentez.