| bladdddd a întrebat:

Cand aprind calculatorul imi apare chestia asta: "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

Eroarea asta imi apare doar cand bag hdd-ul de 250gb dar cand il bag pe cel de 80gb nu apare nimic de genu si se deschide normal.

Cum rezolv asta?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Driver-ele de la alt PC poate nu sunt compatibile cu ce ai tu! Placa de baza/placa video/sunet etc.Fa o formatare(ca sa fie gol complet) a HDD-ului apoi o partitionare si apoi incearca sa instalezi alt S.O.
E normal sa-ti dea aceea eroare.El incearca sa buteze de pe "noul" HDD dar fiind incompatibil cere o rebutare sau o reinstalare a driver-elor necesare lui(PC-ului tau)
Pentru formatare intri in bios si de acolo cred ca te descurci.

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

HDD-ul de 250gb e gol
Pune un S.O. pe el(windows)

| bladdddd explică (pentru stlucian):

NU are windows xp sp3 cu drivere instalete de la alt pc.
Dar am incercat sa intalez windows 7 cat si xp dar aparea aceeasi eroare

| bladdddd explică (pentru stlucian):

Am rezolvat pana la urma, mi la citit dar am scos firele de la dvd si le-am pus la hdd si l-a recunoscut doar ca nu imi mai merge slutul ala de dvd.
Nu-i problema ca oricum nu prea il foloseam

Merci mult pentru raspunsuri

| stlucian a răspuns (pentru bladdddd):

Driver-ele de la alt PC poate nu sunt compatibile cu ce ai tu! Placa de baza/placa video/sunet etc.Fa o formatare(ca sa fie gol complet) a HDD-ului apoi o partitionare si apoi incearca sa instalezi alt S.O.
E normal sa-ti dea aceea eroare.El incearca sa buteze de pe "noul" HDD dar fiind incompatibil cere o rebutare sau o reinstalare a driver-elor necesare lui(PC-ului tau)
Pentru formatare intri in bios si de acolo cred ca te descurci.