| wizopo2 a întrebat:

Cand eram mai mic 7-10 ani aveam o voce mai frumoasa si cantam cat de cat bine. Acum la 14 ani, abia ma mai pot intelege cu colegu si de cantat zici ca sunt o moara stricata. Singura metoda cu care pot canta radand doar sunete inalte este prin subtierea vocii. Acum sa va intreb : Dupa ce trece perioada asta de pubertate vocea imi va reveni la normal? Atunci exercitiile o sa aiba un efect mai mare?

Răspuns Câştigător
| victorr_3274 a răspuns:

Daca esti baiat, treci prin niste schimbari hormonale si e normal ca vocea sa ti se ingroase. Daca lucrezi vocea cu un profesor de canto, lucreaz-o acum, ca pe urma dupa ce schimbarile devin permanente nu vei avea un ambitus mare.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MariaOfficial a răspuns:

Posibil.Consulta un specialisttongue.

| ELY098723456778990 a răspuns:

Pai vocea la femei se subtiaza nu nu mai revine la normal cal a cati ani ai zis tu.dar la brarbati se ingroasa vocea si asa ramane