| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
1. Exista operatie de schimbare a vocii?
2.Am 16 ani(p. s is fata)...Care este probabilitatea ca vocea mea sa se schimbe pana trece perioada de pubertate?
Pentru ca vreau si eu o voce mai matura, mai feminina...
Nu sunt prea multumita de vocea mea

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Operatie, da dar este o noutate. Nu cred ca se face la noi: http://www.gds.ro/......+inovatie/ Schimbarea se produce in timp. Depinde de gena. La unii mai repede, la altii mai tarziu. Ai timp pana la 20 de ani.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, in unele cazuri, insa nimeni nu iti va face operatie de schimbare a vocii la 16 ani, in mare parte pentru ca ai corpul inca in schimbare.

Insa poti urma niste cursuri de dictie unde poti invata diverse tehnici pentru ingrosarea vocii.