| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Cand toti iti pun o eticheta, cine ar trebui sa se schimbe? Persoana respectiva sau cei care o eticheteaza?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Depinde de persoanele care pun eticheta. Daca ma intereseaza, daca acele persoane inseamna ceva pentru mine, atunci, evident imi va pasa ce cred despre mine. Dar eu nu vreau sa schimb nici o eticheta decat daca se dovedeste a fi eronata.Nu vreau sa par altceva doar de dragul celor care vor sa ma schimbe.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca toti iti pun aceeasi eticheta, ar fi bine sa te mai gandesti. Conform vorbei romanesti: cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci.

mira
| mira a răspuns:

Daca iti displace eticheta si esti sigura ca nu corespunde cu profilul tau, n-o lua in seama. Daca face referire la un defect caracterial al tau, este cazul sa te schimbi. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dambilusca are dreptate, spiritul de turma functioneaza impecabil, dar eticheta odata lipita...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dambilusca are dreptate, spiritul de turma e foarte dezvoltat la noi, dar eticheta odata lipita...

daniela
| daniela a răspuns:

In general nu trebuie sa te iei dupa etichetele puse de altii pentru ca oricine poate fi influentat de un anumit moment sau de o anumita intamplare... trebuie sa incerci sa arati cum esti cu adevarat si daca nu-ti convine ce se spune despre tine, fiind convins ca ti se potriveste caracterizarea, atunci incearca sa te schimbi, dar nu incerca sa-i schimbi pe altii ca e posibil sa nu reusesti. Mai bine schimba gasca.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cred ca ai formulat defectuos intrebarea. Cum adica, toti iti pun o eticheta? Eventual, cineva ti-a pus o eticheta, iar ceilalti subscriu acelei etichetari, Daca e asa, este foarte posibil sa existe un sambure de adevar in acea catalogare. Eu zic sa te uiti in oglinda si sa reflectezi serios!

| gabrielutzu a răspuns:

Pai depinde ce fel de eticheta a pus, pozitiva sau negativa?
Daca i s-a pus o eticheta pozitiva, persoana respectiva are tendinta sa se umfle in pene, sa se dea mai desteapta, frumoasa decat este, etc.
daca este o eticheta negativa, respectiva se va supara, posomori, intrista...ca deh, asa este natura umana.
Deci eu cred ca nu ar trebui sa se schimbe nici "persoana respectiva", nici "ceilanti" este nevoie doar de putin realism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula unul pune eticheta si la ceilalti se manifesta spiritul de turma.prost e ala care pune eticheta.este redus mintal si vrea sa iasa urcand pe spatele tau. pune-l la punct.pe ceilalti ignorai.sunt mici.la suflet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care pune eticheta, dar tu intoarce si celalalt obraz.

| Ooarecare a răspuns:

Poate ca ar trebui sa nu-ti pese de ceea ce cred altii, cine o sa vrea sa te cunoasca asa cum esti cu adevarat o sa treaca peste prejudecati, daca nu inseamna ca oricum e retardat/a si nu merita... nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, cine te place te accepta asa cum esti. important e sa te simti bine in pielea ta.