| Decebalul a întrebat:

Canda a murit 2Pac si din ce cauza?

Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

Pe 13 septembrie 1996, la 04:03 am, Tupac Shakur a fost declarat mort.Cum si de ce a murit, scrie in randurile de mai jos.
În noaptea de 7 septembrie 1996, Shakur a fost prezent la meciul de box dintre Mike Tyson și Bruce Seldon ce a avut loc la MGM Grand în Las Vegas. După acel meci, unul dintre asociații lui Suge Knight l-a văzut pe Orlando,, Baby Lane" Anderson în holul MGM Grand și l-a anunțat pe Tupac de prezența acestuia. Tupac atunci l-a atacat. Cei care erau cu Tupac l-au lovit și ei de asemenea pe Orlando Anderson. Bătaia a fost înregistrată pe sistemul de supraveghere al hotelului.

Cu câteva săptamani înainte, Anderson și câțiva membrii din Crips l-au jefuit pe unul dintre membrii casei de discuri Death Row într-un magazin de încălțăminte, precipitând atacul lui Tupac. După confruntarea sa cu Anderson, Tupac s-a urcat în mașina lui Suge Knight, o limuzină neagră (BMW 750i), împreună cu membrii grupului The Outlawz și gărzile de corp pentru a merge către clubul deținut de Death Row, Clubul 662. La 10:55 pm, mașina a oprit la un semafor timp în care Tupac a fost fotografiat. Knight[16]. Au fost lasati sa plece fara a fi amendați câteva minute mai târziu[16][17]. În jurul orei 23:15, a apărut un Cadillac alb din care s-a tras în mașină lui Suge Knight, gloanțele nimerindu-l atât pe Suge Knight, cât și pe Tupac, cel din urmă fiind grav rănit. După împușcături, Tupac a fost dus la Centrul Medical Universitar din Las Vegas, unde a fost tratat timp de 6 zile, dar a murit datorită problemelor pulmonare[18][19]. Pe 13 septembrie 1996, la 04:03 am, Tupac Shakur a fost declarat mort.

5 răspunsuri:
| Weider a răspuns:

In 1996 a fost impuscat de banda rivala.

| Alphabeat a răspuns:

Dupa ce a plecat de la un meci al lui Mike Tyson, disputat la Las Vegas in 7 septembrie 1996, 2pac Shakur a fost impuscat de cinci ori de catre un barbat care a coborat dintr-o masina alba care parcase aproape de a sa. Cantaretul a fost dus la spital dar nu a supravietuit. In 13 septembrie 1996 2pac a decedat.

| IonCucu a răspuns:

In 1995, o banda prin regiunea americii l-au prins mergand pe strada si si-au batut joc de el si l-au impuscat

| teodoraCBT a răspuns:

2Pac a murit pe 13 septembrie 1996 si a murit pentru ca a fost impuscat de cinci ori de catre un barbat care a coborat dintr-o masina alba care parcase aproape de a sa. Cantaretul a fost dus la spital dar nu a supravietuit.