| florinbia68 a întrebat:

Nu prea inteleg, care e diferenta dintre epitet si metafora? dau funda big grin

8 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

EPITETUL: este ca parte de vorbire adjectiv si se reconoaste dupa intrebarea "ce fel de?": "o fata mandra"
METAFORA: este de obicei ca parte de vorbire substantiv si are inaintea lui de cele mai pulte ori prepozitia "de": "rauri de lacrimi"

| iuli a răspuns:

*recunoaste
*multe
Scz. M-am grabit cand am scris.

| Smile007 a răspuns:

Diferenta e ca epitetul se formeaza prin atribuirea unor insusiri unui subtantiv sau unui verb, iar metafora este un fel de ghicitoare sau daca vrei tu sa spui este o comparatie unde elimini prima parte : de ex : norii ca oile cerului (aceasta e comparatie ) ca sa o transformi in metafora elimini prima parte si ramane doar oile cerului. Metafora este in principiu o ghicitoare care iti da de gandit : la ce se refera? iar, de obicei sensul metaforei il gasesti in contextul din care face parte, doar n-ai sa zici despre marul aurit de pe cer si sa te gandesti la mere laughing, te vei gandi la soare care are forma unui mar si culoarea aurului... sper ca ai inteles daca nu scrie-mi un mesaj si iti dau un raspuns mult mai detaliat... funda?

| Whiff a răspuns:

Epitetul este.pur si simplu un adjectiv adaugat unui substantiv, ce are un singur sens. Pe cand metafora este tot un epitet, dar care poate fii discutat. Adica, are mai multe intelesuri happy

| RaresDinu a răspuns:

Pai metafora este comparatia din care lipseste termenul cuomparat si epitetul este o trasatura a obiectului sau a actiuni cara face sa dae bine in textwinking

| mihaela90 a răspuns:

Epitetul e un cuvant folosit pentru a arata un atribut al unui obiect/fenomen/persoane intr-un mod mai deosebit (gen 'vorbe dulci', 'dulci' e epitetul aici pentru ca nu e folosit intr-o alaturare comuna, cum ar fi fost oricare referitoare la gust). Metafora - un cuvant/un grup de cuvinte care inlocuiesc in totalitate un alt cuvant, pentru a obtine o exprimare artistica... de exemplu in loc de 'luna' - 'regina noptii'. Sper ca am putut clarifica putin

| asd000 a răspuns:

Sincer nici eu nu prea inteleg diferenta dintre cele 2. Sper sa le inteleg si eu.

| asd000 a răspuns (pentru asd000):

Dar cum e si cu epitetul si personificarea?