| Alexandru250201 a întrebat:

Care e diferenta intre vegetarieni si vegani? Si de ce e "ura" intre cei care nu manaca carne si cei care mananca carne?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Principala diferenta dintre un vegan si un vegetarian este ca veganul elimina din dieta sa toate produsele de origine animala, inclusiv produsele lactate. De asemenea, veganii au un stil specific de viata in care evita purtarea produselor vestimentare confectionate din piele de animale, dar inclusiv si lana sau matase. Convingerile veganilor legate de animale sunt constante si au rol imperativ in viata lor.

Vegetarienii in schimb, nu consuma carne dar includ in dietele zilnice produse lactate (branza, oua, iaurt sau lapte). Vegetarienii nu sunt la fel de previzibili in convingerile lor, iar altruismul fata de animale nu este un motiv principal de a alege acest mod de a se hrani. Multi vegetarieni, de exmemplu, elimina carnea din alimentatia lor din motive de sanatate.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista cu adevarat o ura intre vegani si ceilalti, in general vorbind, chiar daca unele discutiile mai aprinse cu anumiti vegani par sa sugereze acest lucru.

| Rorry a răspuns:

Veganii nu consuma nici lactate si mananca majoritatea legumelor in stare cruda. ura vine de la obiceiul veganilor de a-i arata cu degetul pe cei care consuma carne si a-i face criminali din cauza asta.