| Robu_Cosmin_1992 a întrebat:

Care e faza cu masonii si illuminatti si ce inseamna ei? Ce reprezinta?

Răspuns Câştigător
| Sethu a răspuns:

Bine ca ai intrebat, si nu esti ca toti semidoctii astia care se cred Dumnezei.Illuminati de care se zice azi nu exista.Au existat mai demult o societate secreta numita Illuminati, in Germania dar au fost arestati pentru ca erau societate secreta si se batea cap in cap cu constitutia tarii.Cat despre masoni, alte povesti de adormit copii.Masoneria nu controleaza lumea din umbra, chiar daca si-ar dori ea.Sa nu uitam totusi ca o mare parte din geniile Romaniei au fost masoni: Alexandru Ioan-Cuza, Dimitrie Gusti, Spiru Haret, Mesterul Manole, Vasile Alecsandri si lista continua cu multi alti mari genii! Exista de altfel si preoti crestini masoni.Masoneria oricum nu mai e cum a fost mai demult.A degradat si multi dintre masonii de astazi sunt niste bogatani egoisti si aroganti care vor numa sa puna mana pe putere.Iti recomand sa citesti de exemplu niste carti de Stefan Masu un mason foarte inteligent, cu niste carti foarte bune! Fi oricum sceptic, orice informatie s-o treci prin filtrul gandirii critice si s-o analizezi cu atentie.Nu crede oricum prea multe ce se zic prin mass-media.Folosesteti timpul intr-un mod constructiv si evolueaza din toata punctele de vedere. Sper ca esti multumit de raspuns.Salut si noapte buna!

3 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

Ei controleaza lumea din umbre; ambele sunt grupari formate din persoane influente si bogate, care impreuna pot sa influenteze subtil evenimentele care se intampla in lume si pot sa o controleze ca o papusa pe fire gen la teatru frate.

nu te lasa manipulat.
cauta lumina

| Zitronen a răspuns:

Masonii sunt o secta oarecare.
Pe cand Illuminatti este o organizare de oameni care vor sa ia banii oameniilor si sa controleze lumea. Sa aiba o religie numai a lor. Poate stii cqa semnul lor este o piramida cu un ochi!

| Robu_Cosmin_1992 explică:

Asa, ceva ceva am priceput. Vroiam sa stiu ce este "ala" mason si ce e "ala" illuminatti. Doream un raspuns gen :
Masonii/illuminatti sunt acei oameni care.