| lexy22 a întrebat:

Care este antonimul si sinonimul la imparat?

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

Definitie antonim : Cuvânt care, considerat în raport cu altul, are sens contrar.
Definitie sinonim : Cuvant care are intales cu alt cuvant, cu alta expresie. Identic, similar.
Sinonim Imparat => Rege, domnitor, conducator. ( Basescu straight face )
Antonim => Sarac, sclav, supus, sluga, rob. ( Poporul roman. sad )

14 răspunsuri:
| SugarAndSpice a răspuns:

Sinonim rege
antonim sclav

| AndradaAndradaAndrada a răspuns:

Sinonim : conducator
Antonim : om de rand, satean
Succes!

| Anonima_2658 a răspuns:

Imparat
sinoniom-cezar,chesar,imperaror,basileu
antonim-?
este laughing?

| sweetlollypop a răspuns:

ÎMPĂRÁT s. (livr.) cezar, (în Imperiul bizantin) basileu, (pop.) crai, (înv.) chesar, imperator, împărăţie.
(Dicţionar de sinonime)
Nu am gasit nimic la antonim

| Revy a răspuns:

ÎMPĂRÁT - Suveran, Stăpân, conducător. (sinonime)
imparat - rob, sclav (antonime) funda?

| Iheartshoes a răspuns:

Antonim= supus
Sinonim= rege
Sper ca te-am ajutat! Pupicikiss

| zuzu a răspuns:

Antonim sluga?
si sinonim.regebig grinbig grin

| RainboyDash a răspuns:

laughing timp liber...stiai ac nu ai voie sa pui astfel de intrebari aici?

| davidstefan a răspuns:

Rege voievod...nu stiu si antonim slujitor funda?

| dydy1992 a răspuns:

Rege,domnitor,basileu,crai

| Kinder_4559 a răspuns:

Poftim?
da de cand are un substantiv, si anume "imparat " antonim?raised eyebrows

oricum sinonime pot fi: suveran, imperator, conducator (ceva mai departat).
Oricum sunt ferm convinsa ca nu e si antonim pentru acest cuvantstraight face
ar fi prea absurd sa zici "neimparat, sau dezimparatlaughing)"

| alexa5525 a răspuns:

Sinonim imparat=rege
antonim imparat=sclav(cred)

| Sophiie a răspuns:

Pai sinonimul este :rege, conducator si antonimul :om de rand sper sa te fi ajutat