| ♀ кɨđµ°♀ a întrebat:

Care este diferenta dintre realititate si vis? Spunetiva parerea

8 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Realitate are limite, visele/visurile, nu. Eu consider ca este mult mai frumos sa visezi decat sa traiesti in realitatea asta care... m-a adus pana in momentul cand a trebuit sa-mi spun ca nu-mi place viata. Acum mi-am schimbat un pic parerile.

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Realitate este ceva ce se poate intampla si fara voia noastra. Realitatea e ceea ce facem noi, bine sau rau. Si totusi fara sa vrem se intampla multe. E mult mai urata decat visul.
Visul insa este ceea ce ne dorim noi, ce visam. Si de obicei visam la lucruri frumoase care nu intotdeauna se adeveresc. Insa continuam sa visam, sa ne amagim intr-un fel. Dar cel care nu are vise, nu are prea multe. Pup.

| εїз Ir εїз a răspuns:

Visul este ceva ce tu iti imaginezi a fi perfectul, cerva din basm.Cand visezi simti ca tu esti intr-o lume a ta, in care numai si numai tu esti importanta.Acolo, in vise, te simti in paradis. Poti face absolut ce vrei. Poti sa fi cine vrei. Poti sa faci ce vrei. POti sa spui ce vrei. Realitatea este cu totul altceva.Aici lucrurile sunt altfel, mai normale.In viata reala ti se intampla niste lucruri care te dezamagesc, te intristeaza.Realitatea este rea, dar trebuie sa o accepti.realitatea este opusul visului.

| forbidden_1470 a răspuns:

*realitate si *spuneti-vawinking
Dar ca sa-ti raspund la intrebare, e ca diferenta dintre cer si pamant. Adica sunt chestii opuse, la general vorbind.
Exista, desigur, si exceptii. Sunt foarte multe persoane care confunda aceste doua notiuni traind o realitate inchipuita, sau care din contra, nu stiu despre notiunea de vis si traiesc doar cu severa realitate. Nu e bine nici intr-un caz nici in altul. E perfect sa gasesti echilibrul intre vis si realitate si sa traiesti realitatea refugiindu-te din cand in cand si in lumea visurilor.
Daca ai in vedere visul ca fenomenul pe care il vedem in timpul noptii, atunci diferentele se mai imputineaza, caci visul e si el o parte din lucrurile reale pe care le vedem in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui, realitatea - cruda, si visul - o aspiratie nu?
Ei bine, daca este asa, nu stiu sigur cat de bine as putea sa exprim ce inseamna acest lucru...Visul e ceea ce-ti doresti cel mai mult, visul e punctul tau de vedere in legatura cu viata, visul e lumea ta perfecta, in care toate dorintele tale sun reale. Realitatea, e realitate - unde nu ti se pot implini visele, din unele cauze, mai mult sau mai putin cunoscute. Unde totul e real, si nu prea poti obtine ce doresti.

Parerea mea :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu ma intreb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nustiu, dar si eu ma intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite care este diferena, in vis se poate intampla orice dorresti doar te gandesti la acel lucru iar in realitate nu se intampla chiar tot ce doresti.