| Johnny_3038 a întrebat:

Care este importanta chimiei in natura in viata omului?

Răspuns Câştigător
| Kristi121_9260 a răspuns:

De-a lungul anilor, încă din cel mai vechi timpuri, oamenii au căutat modalităţi prin care să ajungă la rezultate mai bune în toate domeniile. Privind planul chimiei, deşi ei nu puteau înţelege ce au realizat, oamenii preistorici descoperiseră îmbălsămarea mumiilor, arte ale tămăduirii, iar alchimiştii se iveau cu teorii şi studii noi.
Filosoful grec Aristotel încearcă să descopere piatra filosofală sau elixirul vieţii. În secolul XVII se pun bazele chimiei experimentale. Galileo Galilei descoperă importanţa experimentului ştiinţific în fizică, iar Robert Boyle duce la bun sfârşit teoria acestuia, punând baze în experienţă şi observaţie în domeniul chimiei.
Urmează o perioadă înfloritoare în chimie, iar mai apoi, la începutul secolului XX, Marie Curie dă fâru liber perioadei chimiei contemporane.
De atunci, chimia naşte noi ramuri ale ştiinţelor experimentale: chimia organică, biologia, industriile nucleare, iar din punct de vedere medical, natalitatea creşte foarte mult datorită descoperirilor farmaceuticelor.
De altfel, astăzi încă se mai fac cercetări, iar chimia este foarte utilă în biologie- studiul fixării azotlui de rădăcinile unor plante, studierea proceselor de fotosinteză, în industrie- producerea energiei electrice, în medicină- stabilirea duratei de viaţă a globulelor roşii din sânge, diagnosticarea unor boli sau tumori.
Chimia are atât părţi bune, cât şi efecte devastatoare. Unul dintre cei mai mari duşmani ai omului şi ai vieţii pe pământ ar fi poluarea aerului. Omul transformă natura în folosul său. Consumul mare de oxigen în diverse activităţi şi eliminarea în aer a unui număr foarte mare de substanţe toxice duc la încărcarea atmosferei cu substanţe dăunătoare vieţii. Poluarea aerului, a solului şi a apei dăunează vieţii plantelor, animalelor sau a omului, dar mai mult, pot duce chiar la dispariţia unor specii importante de vieţuitoare.
Câţiva poluanţi gazoşi ar fi dioxidul de carbon, eliminat în cantităţi mari atunci când expirăm, prin arderea combustibililor sau prin procese de fermentaţie. El nu este un gaz toxic, dar poate produce axfisiere. Monoxidul de carbon este un gaz rezultat prin arderea incompletă a cărbunilor.
Unele gaze toxice care poluează natura din zonele industriale, eliminându-se în aer, produc ploi acide.
Este foarte important să ştim să ne folosim de beneficiile chimiei, dar să nu facem exces. Astfel, am putea produce chiar distrugerea propriei noastre existenţe!

2 răspunsuri:
| Raulikaaa a răspuns:

Ce a spus domnul1!

Alte răspunsuri