| EVA9443 a întrebat:

Care este importanta muntilor an natura, an viata si activitatea omului?

Răspuns Câştigător
| Bris a răspuns:

Din munti izvoresc apele, ofera o clima rece, in zona muntilor sunt cele mai multe ploi deoarece fiind inalti opresc norii cu ploi, confera un adapost foarte bun pentru unele animale multe plante pe cale de disparitie si multe mlante medicinale se gasesc numai in munti unde sunt si copacii(=coniferele, rasinoasele sau angiospermele; sunt notiuni de biologie din clasa a 5) din care se produce lemnul iar plantele nu numai din munti absorb co2(dioxid de carbon) si dau afara oxigenul.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Mentine o clima mai racoroasa si se mai zice ca ofera un aer curat, aerul muntelui e mai limpede deoarece nu sunt emisii de CO2.