| NoName_9903 a întrebat:

Care este ultima carte pe care ai citit-o si te-a impresionat?

Răspuns Câştigător
| lacra a răspuns:

Schim de dame - David Lodge

23 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"A noua viata a lui Louis Drax" / autor Liz Jensen, traducator Dumitra Baron. Ecranizata dupa cate am inteles de Anthony Minghella. Oricum e o carte deosebita, tulburatoare, ceva intre thriller si carte psihologica, te tine cu sufletul la gura si astepti cu nerabdare sa vezi care e deznodamantul. Nu va spun mai mult, incercati sa v-o procurati.

| LuS[z] a răspuns:

"MAITREYI"-MIRCEA ELIADE

| maryana5 a răspuns:

Cum sa spui o poveste-Mark Twain

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Profetiile lui Nostradamus.(inca citesc la ea si sunt foarte impresionata).

| gabrielutzu a răspuns:

Matematica, manual pentru clasa a I-a...:laughing

| Bianca26bb a răspuns:

Zee sau Cronicile din Narnia

| leluc a răspuns:

Soni - Andrei Ruse

| kaumi a răspuns:

"Dincolo de bine. Dincolo de rau. Despre iubire" Aurora Iliceanu&Alice Nastase. M-a uimit, m-a amuzat, m-a relaxat! Super actuala!

| andrada_8748 a răspuns:

"Regii Blestemati" by Maurice Druon
Am citit-o de vreo 5 ori si de fiecare data m-a impresionat

| LittttleMonster a răspuns:

Coliba unchiului tom de beecher stowe...e foarte trista si vorbeste despre sclavii din africa adusi in america pe plantatii...am plans la ea si ti-o recomandwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turbion - SF, foarte buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Luna si doi bani jumate"( "The Moon and Sixpence")
Somerset Maugham

| RamonaG12 a răspuns:

Viata ca o prada

| 112 a răspuns:

,, Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda.

| ClaucSsS a răspuns:

Capra cu trei iezi rolling on the floor

| julijulianna a răspuns:

John Cowper Powys
Wolf Solent

| laurie a răspuns:

Dan Puric- Cine Suntem?

| optimus a răspuns:

Outliers, autor Malcom Gladwell. Si de acelasi autor recomand "Blink" si "The Tipping Point". Inteligente, captivante, pline de idei.

| kalashinkov a răspuns:

Iisuse, ce carti proaste cititi. Ultimele doua sunt foarte reusite, intr-adevar. "Maestrul si Margareta" de Bulgakov, "Nu ma parasi" de Ishiguro, "Desertul tatarilor" de Buzzati, "Abatorul" 5 de Vonnegut (sau orice carte de Vonnegut), "Jurnal" sau "Sufocare" de Palahniuk...

| smilla a răspuns:

Teoria norilor, Stephane Audeguy

| oana_1838 a răspuns:

Eseu despre orbire - Jose Saramago

| leahlusch a răspuns:

Majgull Axelsson - April Witch, o carte foarte bine scrisa, din perspectiva unei orfane paralitice care urmareste destinele surorilor sale vitrege.

| lucia a răspuns:

Vesnicia ascunsa intr-o clipa
a Parintelui Arhimandrit Arsenie Papacioc