| SiMpLa a întrebat:

Care a fost cea mai buna carte pe care a-ti citit-o si v-a impresionat cel mai mult?

14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Pe aripile vantului" de Margret Mitchell si "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin preda. Au mai fost si multe altele!

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Toate aceste cărţi şi-au lăsat amprenta asupra mea în moduri diferite şi m-au impresionat din motive diferite, mi-au răspuns la unele întrebări şi m-au făcut să-mi pun altele, citeşte-le şi vei afla de ce- William Golding-Împăratul muştelor, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, J D Salinger-De veghe în lanul de secară, Umberto Eco-Numele trandafirului, Patrick Suskind-Parfumul, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci.

| Victoria a răspuns:

Scrisoare de dragoste- Mihail Drumes

| Marii a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea - mihail drumes. happy

| PurpleAngel a răspuns:

Amurg (toate cele 4 carti), Pe aripile vantului, Moartea lebedei, Varsta perfecta, Poveste de dragoste.

| stresu a răspuns:

Seria "Dune" de Frank Herbert e absolut geniala; citeam zi si noapte. Si cand s-a terminat mai voiam tot pe atat. Merita, desi nu sunt deloc fana SF. E o analiza foarte complexa asupra a ceea ce inseamna fiinta umana, un lider, religie si a societatii in general. Pe langa astea actiunea pica in fundal, chiar daca e foarte captivanta. Filmul nu mi-a placut, probabil pentru ca citisem cartea initial.
Mie in general mi se rupe daca e scris corect sau nu cat pot intelege, desi nu sunt fana greseli; insa, daca tot vorbim de carti, hai sa scriem "ati" si "citit-o"; parca arata mai bine, nu?happy

| MariuZ a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a saptea"

| Senga a răspuns:

Nu pot spune ca exista o singura carte care m-a impresionat cel mai multhappy Totusi printre multele carti care m-au impresionat se numara: "Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell, "Invitatie la vals"-Mihail Drumes, "Adio arme"-Ernest Hemingway, "Maitreyi"- Mircea Eliadehappy
Ti le recomand pe toate cu caldurahappy Sper sa te impresioneze si pe tinehappy

| raisssa a răspuns:

Panza de paianjen, de cella serghi

| yuyubarbie19 a răspuns:

PAI ...serios sunt destul de mica ca sa citesc romane asa ca cartea mea preferata este Alice in tara minunilor

| andreikai a răspuns:

La fel ca si "stresu", seria Dune este favorita mea. (toate cele 10 romane aparute pana acum la noi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ultima noapte dr drogoste/intaia noapte de razboi"de Camil Petrescu. e super cartea, daca ai timp ti-as recomanda sa o citesti, incepe sec si se terminca cam la fel, dar continutulsmug
In mare:el banuieste ca ea il insala, dar nu are nici o dovada concreta, doar mai multe banuielihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singur pe lume-Hector Malot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit două cărti extraordinare care mi s-au părut pline de ințelepciune și învățăminte: "Gemene„ de Alexandre Dumas și " Pe aripile vântului„ de Margaret Mitchell.