Întrebare recomandată | KKarl a întrebat:

Care sunt beneficiile mersului descult?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Wow. Felicitari pentru intrebare. In sfarsit o intrebare interesanta pe aici.
Probabil ca sunt o gramada de articole pe net despre chestia asta si probabil ai citit din ele asa ca nu o sa-ti citez articole ci iti spun ce stiu eu.
In primul rand s-ar putea sa stii ca in talpa sunt diferite puncte care in multe culturi au legaturi stranse cu diferite organe. Ei bine, iti dai seama ca mergand descult toate acele puncte sunt stimulate iar asta, dupa spusele multora, ar ajuta la mentinerea sau chiar recuperarea starii de sanatate.
In al doilea rand, omul a evoluat mergand descult iar din punct de vedere motor, mersul descult e total diferit fata de atunci cand porti papuci. Atunci cand porti ceva in picioare si alergi, talpa ruleaza de la calcai spre spre degete. Nu e daunator sau ceva, dar atunci cand alergi descult, talpa atinge solul prima data cu degetele si apoi ruleaza catre calcai. Si eu zic ca asta e modul fiziologic in care ar trebui sa alergam din moment ce vine atata de instinctual. Ca sa-ti dau un exemplu si mai concret, in lumea asta inca sunt popoare de bastinasi care vaneaza animale salbatice si acesti oameni nu au auzit de papuci. Pe langa faptul ca deja sunt antrenati pentru asta, faptul ca alearga desculti ii ajuta sa aiba o rezistenta mult mai mare decat a oricarui om. Exista o tehnice de vanatoare prin care oamenii fugeau dupa animale pana acestea mureau de epuizare. Iti dai seama cat trebuiau sa alerge oamenii aia ca sa omoare un animal doar din asta si ei sa nu moara intre timp. happy
Deci pe scurt iti masezi acei centrii din talpa, ai un mers si un alergat mult mai sanatos din punct de vedere motor si obosesti mult mai greu. Cam asta e ce stiu eu, pun pariu ca sunt multe alte avantaje de care eu habar nu am.

2 răspunsuri:
| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Oamenii care merg desculţi sunt mai sănătoşi şi mai inteligenţi decât cei care merg încălţaţi. Şi trăiesc şi mai mult. Fapt dovedit ştiinţific!

http://ecology.md/md/page/fiecare-pas-descult-un-minute-in-plus-de-viata