| strawberry666 a întrebat:

Care sunt cartile voastre preferate? big grin si ma refer la carti/romane pentru adolescenti.nu basme sau chestii gen.

14 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am multe genuri preferate, în special fantasy, SF, poliţiste, thrillere dar dacă ar trebui să mă limitez la un singur autor aş spune Terry Pratchett şi seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, Stranii surate, Piramide, Gărzi! Gărzi!, Eric, Imagini mişcătoare, Domnul cu coasa, Prin cele străinătăţi, O pălărie plină de cer, Scoţiduşii liberi). Scrie cele mai amuzante, absurde, trăznite, geniale romane fantasy, le citeşti cu ochii în lacrimi de atâta râs, nici nu mai vezi literele... Le recomand din toată inima! Şi, aşa cum scrie pe coperta ultimei cărţi apărute," Dacă eşti un admirator vechi, te vei bucura de această carte la fel de mult ca şi de celelalte; dacă abia acum faci cunoştinţă cu Pratchett, ce naiba ţi-a luat atât?"

| Bacemi a răspuns:

Negura de Miguel Unamuno, Floare intunecata de John Galsworthy sau Poveste de iubire de Erich Segal mi s-au parut interesante.

cami
| cami a răspuns:

Adela de G. Ibraileanu

| omtraisiomvedea a răspuns:

Sincer...iti recomand toate cartile de la editura Cocktail-Humanitas Fiction.Eu am citit de la editura asta:"Intre doua avioane", "Slam","Vai, ce-am uitat!" si mi-au placut foarte, foarte mult.:*

| ♥.Sagemix a răspuns:

Cismigiu&Company. De Bajenaru. Foarte tare cartea si foarte amuzanta. laughing Din punctu' asta de vedere.

| babygirlmeli a răspuns:

Ryu murakami- albastru nemarginit aproape transparent happy

| stefangeles a răspuns:

Tata bogat, Tata sarac.Scrisa de Robert. T. Kiyosaki.

| T30D0RA a răspuns:

"Scrisoarea de dragoste" de Mihail Drumes mi-a placut foarte mult. Si am si alte carti preferate, dar asta e cea mai preferata. laughing

| T30D0RA a răspuns:

"Maitreyi" mi-a placut si mie foarte mult.

| AndY_8355 a răspuns:

Winetou de karl may e super tare cartea chiar daca e foarte mare(1500 pag) merita citita sau daca ti-e lene citeste punte spre terabithia si asta e super da e mai mica(vreo 200pag)oricum cele de aventura sunt cele mai tariwinking

| sergiu76 a răspuns:

Ia incearca tu marile sperante de c. dikens, si dupa mai vorbim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade
Corigent la limba romana-Ion Minulesc
Invitatie la vals- Mihail Drumes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seria Twilighthee hee

| iriis24_3757 a răspuns:

Seria Amurg-Stephenie Meyer.Toate cartile au fost captivante.