| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt efectele negative ale castilor(ascultatul muzicii in casti)? Adica, cineva mi-a spus ca altcineva a facut operatie pentru tumoare pe creier din cauza castilor. Nu pre imi vine a crede. dar niciodata nu am fost interesata de medicina astfel incat sa judec orice rahat in gen. happy Deci, va rog sa-mi spuneti ce stiti despre asta.

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu, e o tampenie, nu poti face nici o tumora pe creier... Poti eventual sa lezezi timpanul (daca asculti cu volumul dat tare) si, in timp, nu vei mai auzi la fel de bine. Asta in afara pericolelor care pot aparea daca asculti pe strada (nu mai esti atenta cum trebuie la trafic, etc)

| Stefanu a răspuns:

Pai daca asculti prea tare muzica vei avea probleme cu auzul, dar daca asculti muzica la un volum moderat(limitat)cred ca nu va fi problema.
Daca vrei mai multe detalii sau ceva stintiific consulta un medic.

| iFollowRivers a răspuns:

Eu obisnuiesc sa ma uit la doctor Oz. Intr-un episod s-a vb despre acest lucru. Dimpotriva, tumoarea pe creier o faci datorita vb mult la telefon. Castile te ajuta, la fel ca si casca bluetooth. Nu se poate face tumoare de la casti. Ar putea face un mic rau urechii, daca volumul este dat prea tare si f des. Nu te ingrijora. Castile te ajuta si chiar de protejeaza de activitatea radiatiilor asupra cutiei craniene, deoarece telefonul sta la o distanta mai mare.

| airlove a răspuns:

1) Din experienta proprie, spun ca ascultatul muzicii prin intermediul castilor nu aduce la bine! Deoarece se micsoreaza capacitatea auzului (nu auzi bine), sau apar ecouri, sau auzi ca "prin apa", adica nedeslusit.
2) CASTILE supraobosesc creierul (nu stiu cum asta are loc, dar am citit despre acest fapt)...

PS: ASCULTATI MUZICA TARE

| DeeaLoveAngels a răspuns:

Eu stiu ca de la ascultatul muzicii la maxim in casti poti surzi sad Dar numai daca asculti la maxim. Daca aculti muzica cu volum mediu nu ti se poate intampla nimic. Desi, cine nu asculta muzica la maxim in casti cand este singur pe strada sau in transportul in comun?!

| constantin55 a răspuns:

Care sint efectele negative ale castilor