| orangeblossom a întrebat:

Cat de periculos e ascultatul muzicii la casti? Poate duce la surzenie partiala, chiar daca volumul e mic, sau chiar tumoare cerebrala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 01rukia01 a răspuns:

Eu am ascultat foarte mult muzica la casti si la maxim(cel puitn 4-5 ore pe zi) si acum ma dor urechile de mor doar cand bag casca in ureche si fara sa pornesc muzica si cand e frig afara si cand e curent.dar am fost la control si nu am nimic serios dar nu mai bag castile in ureche nici sa ma impusti.
oricum eu zic ca e ok sa asculti din cand in cand nu foarte tare si nu ca mine ca iti parlesti urechile de tot.
cu volumul la maxim trebuie sa asculti cel mult 45 de minute pe zi daca vrei asa.

4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Din cate stiu eu atat timp cat nu exagerezi nu are ce sa se intample. Dar etse adevarat ca daca sculti zilnic foarte mult timp o sa ai probleme cu urechile.

| Empathizer a răspuns:

Daca asculti doar ocazional, nu e o problema. Dar daca faci asta foarte frecvent si mult timp, iti poate afecta auzul, vibratiile propagandu-se direct in ureche, neatenuate.

| Deliiiia a răspuns:

Nu este nici o problema sa asculti muzica la casti, atata timp cat faci acest lucru in conditii optime si nu in exces.

| Resurrection a răspuns:

Din cand in cand nu este nici o problema dar daca asculti frecvent si tare atunci vor aparea cu siguranta probleme cu timpanul.