| anonim_4396 a întrebat:

Cartea mea preferata este Matilda de Roald Dahl. Este vorba despre o fetita pe nume Matilda care la 4 ani citea romane. Se ducea singura in biblioteca si citea la carti! Tatal ei ii cumpara mereu numai televizoare, jocuri, etc. Si ea zice " Tata, nu imi mai cumpara chestii d-astea! " Si tacsu o intrebase " de ce? orice copil isi doreste astea! Ai un tata foarte norocos! " Si Matilda ii zice ca isi doreste cel putin vreo 5-6 romane. Tatal ei cand a auzit, a incremenit! Si a zis ca nu va primi nici o carte. Mama Matildei isi petrecea tot timpul numai stand in baruri, jucand jocuri de noroc etc. Iar fracsu era prost rau de tot la carte, nu stia nimic, atunca in ea cu tot felul de lucruri... Matilda stia de la varsta de 5 ani, toata tabla imultirii pe derost, si toata impartirea, era cea mai desteapta...Matilda = personaj principal, cea mai desteapta. etc. Cartea voastra preferata care este? Povestiti unpic! :X

7 răspunsuri:
| larya234 a răspuns:

Singur pe lume de hector malot.este vorba de un copil orfan adoptat de 2 oamenii.cand implineste varsta de 10 ani este vandut unui batran pe nume vitalis.la inceput accepta cu greu situatia, dar in timp se obisnuieste si incepe sa-l iubeasca pe vitalis si pe animalutele lui.vitalis este prins de politie si inchis pentru 2 luni in acest timp remi sta la un gradinar.el este inchis intr-o mina impreuna cu alti mineri timp de 2 saptamnai.la sfarsit remi isi gaseste mama adevarata si pe fratele lui arthur, devenind un tanar bogat si cu o familie mare,-fundita? te rog din suflet.

| qLoveSmileღ a răspuns:

Nu este numai film. Exista si cartea, care desigur o am :P Da click pe linkul asta : http://www.shopmania.ro/......3468.html, fix asa am eu cartea, si am cumparat-o la pretul de 25 de lei, coperta, tot e la fel :)

| qLoveSmileღ a răspuns:

Si mie mi-a placut Alice in Tara Minunilor tongue. Am avut si cd-ul, dar l-am pierdut. laughing tongue

| MaRyUkK a răspuns:

Buna intrebare.Cartea mea preferata este Alice in Tara Minunilor, dar am citit si cartea Matilda si am vazut si filmul e ft frumos si ai ce invata din el decat cu panaramele de jocuri dupa net.

| pufosheniaaa a răspuns:

Asta este film de fapt si cartea mea preferata este copilul nascut joi

| Miriii a răspuns:

Cartea mea preferata e Tatuaj cu sange de monstru.

| Blonyx a răspuns:

Cartea mea preferata este MINUNEA de R.J. Palacio happy

Întrebări recente