| NoLoveNoStress a întrebat:

Acord funda iar la ceilalti votul Folositor+Inteligent!
Doamna profesoara ne-a dat ca lectura sa citim Matilda-Roald Dahl si o sa dam un mic test maine. Adica la toata aceasta poveste sa facem un rezumat. Uitati ce am scris:
'Matilda este o fetita exceptionala, desi parintii ei o considera o adevarata pacoste. Ei ii place foarte mult sa citeasca si orice nedreptate o supara. O iubeste foarte mult pe invatatoarea ei. Intr-o zi, cand este atacata de directoarea sa, domnisoara Trunchbull, ea descopera ca are o putere extraordinara, cu ajutorul careia se poate razbuna pe toti cei care-i doresc raul. Matilda, la doar 4 ani citea romane. Tatal ei ii cumpara jocuri, televizoare..., dar ea nu-si dorea toate acele lucruri ci in schimb isi dorea sa citeasca vreo 5-6 romane. Mama ei isi petrecea timpul stand in baruri, jucand jocuri de noroc, iar fratele ei nu invata, nu stia nimic, arunca cu tot felul de lucruri in ea. Matilda stia de la varsta de 5 ani toata tabla inmultirii si toata impartirea, era foarte desteapta.'
Ce as mai putea scrie?

3 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Poi scrie :Matilda este un geniu. Unfortunately, her family treats her like a dolt. Din pacate, familia ei a tratează ca pe un prost. Her crooked car-salesman father and loud, bingo-obsessed mother think Matilda's only talent is as a scapegoat for everything that goes wrong in their miserable lives. Tatăl ei strâmbă auto-vanzator si mama cu voce tare, bingo-obsedat cred că numai talentul lui Matilda este ca un ţap ispăşitor pentru tot ceea ce merge bine în viaţa lor mizerabilă. But it's not long before the sweet and sensitive child decides to fight back. Dar nu este cu mult înainte de copil dulce şi sensibil decide să riposteze. Faced with practical jokes of sheer brilliance, her parents don't stand a chance. Confruntându-se cu glume practice de stralucire pură, parintii ei nu au nici o şansă. nu stiu daca te ajuta dar vezi si u

| mihai20 a răspuns:

Dupa exceptionala pui. fara deci fara ei (de la Ei ii place), vreo taiem si spune:isi dorea sa citesca multe romane.in mare e bine deci noroc si multa bafta in plus nu cred ca e necesar

| selena_1781 a răspuns:

Nu pot sa te ajut...nu stiu