| Triana a întrebat:

Ce ar trebui sa fac pentru a-mi invata fratele mai mic(6 ani) ce inseamna "normal"? In general face tot felul de lucruri abstracte, insulte grotesti, gesturi deplasate. De la o vreme, incepe sa faca galagie noaptea (nu acel tip de galagie cu multi decibeli), bolboroseste chestii sau bate constatnt si incet in perna cu scopul de a enerva. De altfel, am incercat sa vorbesc cu mama sa il duca la psiholog, dar s-a holbat la mine de parca eu as fi aia care are nevoie de consiliere psihologica.

Răspuns Câştigător
| xCarolina a răspuns:

Nu e cazul sa fie dus la psiholog.Cel mai probabil are multa energie si simte nevoia sa o consume. Daca reuseste sa si enerveze pe cineva, satisfactia e cu atat mai mare. Daca nu are somn, ar trebui sa incerci sa ii oferi cat mai multe ocupatii pe timpul zilei, ca sa fie destul de obosit seara.Propune-i jocuri care necesita multa miscare, incearca sa i te alaturi.Sunteti frati si intre voi trebuie sa existe o legatura.El trebuie sa te cunoasca ca pe un exemplu, joaca-te cu el si explica-i atunci cand nu face ceva bine.Poti incerca si anumite pedepse, cand e cazul. Daca a facut destula miscare pe timpul zilei, seara deja ar trebui sa adoarma destul de usor. Energia lui nu e in nici un caz inepuizabila.Inainte de culcare, poti sa te pui langa el si sa ii povestesti ceva.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mic si are nevoie de atentie. Daca il duci la psiholog cred ca mai rau ii faci.

| Vladuthz a răspuns:

Daca are pana in 12 ani, nu e cazul de psiholog, se rezolva de la sine problema