| Barajag a întrebat:

Ce-ati face daca ati gasi un portofel plin cu euroi? l-ati inapoia celui care ii apartine?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un vara anului 1995 am gasit in statia de autobuz o geanta.Am luato am mers la serviciu si bineinteles m-am uitat sa vad ce e in ea.Erau documente personale si o suma consistenta de bani(nu euroi). Dupa terminarea programului am fost impreuna cu sotul meu la adresa din buletin si am inapoiat geanta doamnei.Nu cred ca voi putea uita vreodata bucuria din ochii ei! In geanta avea banii pe salariu si banii de concediu. Peste cateva luni sotul meu a castigat la loto pronosport o suma importanta de bani si am zis atunci ca proverbul" dupa fapta si rasplata '' chiar functioneaza.

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da. Odata am gasit un telefon mobil cu touch screen de care imi doream si eu. Recunosc ca a fost o batalie interioara daca sa il dau sau sa il opresc, insa, gandindu-ma la cum m-as simti folosind, pe nedrept, telefonul altcuiva, am decis sa il restitui. Cred ca ar fi o situatie asemanatoare si in cazul portofelului.

| psiholoaga a răspuns:

Da. Odata am gasit un telefon mobil cu touch screen de care imi doream si eu. Recunosc ca a fost o batalie interioara daca sa il dau sau sa il opresc, insa, gandindu-ma la cum m-as simti folosind, pe nedrept, telefonul altcuiva, am decis sa il restitui. Cred ca ar fi o situatie asemanatoare si in cazul portofelului.

mira
| mira a răspuns:

Desigur.In cazul in care nu restitui ce nu-ti apartine si esti descoperit, faci inchisoare. Mira

| Barajag explică:

Pt sebastian... si daca va fi o tanti?laughing

| dulshe a răspuns:

Categoric! In primul rand m-as gandi la acel om, oare cum s-ar simti? poate el a muncit anii de zile prin strainatate, sau a imprumutat bani din banca si poate ar vrea si omul sasi cumpere ceva, na doar sunt banii lui. Mas duce la cea mai aproape sectie de politie si las da inapoi.

| Ben. a răspuns:

Nu.

| greg a răspuns:

L-as pastra. Ce gasesti e al tau dupa parerea mea.Asa ca nu va pierdeti lucrurile.

| silvio a răspuns:

Daca as gasi un portofel plin cu euroi...
pai ma mai gandesc daca l-as pastra sau nu (ce sa fac cu portofelul? cu euroii as gasi eu ce sa fac!), dar intai i-as face un branci puternic lui sebastian, ca sa n-apuce sa-l inhatze inaintea mea laughing

| silvio a răspuns:

Daca as gasi un portofel plin cu euroi...
pai ma mai gandesc daca l-as pastra sau nu (ce sa fac cu portofelul? cu euroii as gasi eu ce sa fac!), dar intai i-as face un branci puternic lui sebastian, ca sa n-apuce sa-l inhatze inaintea mea laughing

| casperboyy a răspuns:

Am gasit odata in metro un telefon. M-am agitat m-am dus la casa acolo sa il cheme pe ala. Si ala nici mersi nu a zis. Deci probabil as lua euroi dar as inapoia actele pentru ca de bani uiti da la cat trebuie sa umbli dupa carnet, buletin...aoleu.

| sebastian_2565 a răspuns:

In primul rand m-as interesa cine-i nenea ...si daca in urma analizei pe care as faceo in cazul risipei pe care i-as provocao daca l-as pastra mi-ar iesi ca nu il influenteaza mult ...as pastra hartiile cu cea mai mare placere.actele n-au valoare si i le-as trimite big grin.

| sebastian_2565 a răspuns:

laughing userii care scriu ca ar inapoia banii inseamna ca nu se trag din " decebal + traian = love" si sa plece din romania... ahhh urat urat asa trebuie sa scriu : trebuie sa dam dovada de spirit civic si sa inmanam persoanei pagubite intreaga valoare a bunului.
@ursulika - hmmm daca e pe gustul meu as invita-o la un suc.tot am si bani laughing))).

| sebastian_2565 a răspuns:

@balansoare laughing asa... dai dovada de spirit ce misuna pe aici prin tarisoara noastra.

| realitate a răspuns:

Daca am adresa sau am cum sa dau de om da de ce nu! pai saracu om cat tinp or fi muncit pentru ei! ori cum un somn linistit nu ai cu sa ai

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, v-as invita pe toti la o pizza si ce ramine, inapoiez idiotului rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as inapoia, mai ales daca ar avea acte de identitate care sa ma poate duce la victima. Nu cred in politie si corectitudinea ei. Mi-ar placea, insa sa gasesc o suma mare de bani fara proprieter. Sigur, asta-i un vis erotic!rolling on the floor