| User23434 a întrebat:

Dacă ați găsi un portofel plin cu bani, ce ați face?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer las tine pentru mine,am mai facut eu greseala sa duc ce am gasit, mam ales cu probleme mari, vorba lui puya cine gaseste un potrofel cu bani este considerat infractor, am gasit telefonul unui tigan, iti dai seama probleme

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

L-aș preda la poliție cu proces verbal de predare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

L-as preda linistit la politie.
Nu doar ca e frumos sa ajuti, e si ilegal sa il pastrezi/sa iei bani din el.
E plin de camere de supraveghere in spatiul public, poti fi identificat rapid, si te alegi cu dosar penal.

| Drimmero a răspuns:

Daca nu sunt acte in el si nici de proprietar nu dau prin preajma, logic ca vor intra in buzunarul meu.

| Celcestietot a răspuns:

Il inapoiezi daca ai vazut proprietarul acestuia sau te duci la politie cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai serios?
Depinde unde l-ai gast... daca e intr-o zona foarte publica poate fi capcana. Daca e pe o strada laturalnica " ce-am gasit si n-am furat, numai Dumnezeu mi-a dat rolling on the floor "
Sunt insa capcane cu obiecte valoroase, exemplu gasesti un inel, bratara etc pe drum, cand sa-l ridici vine un om dintr-o strada laturalnica spune ca el l-a vazut primul. Dar eeh ti-o da tie daca ii dai ceva cash.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa am facut cand am mai gasit cate ceva. Asa este frumos, sa inapoiezi (Matei 6 :19-20).

| Dismally a răspuns:

Depinde, daca imi dau seama ca a apartinut unei persoane care are nevoie de ei i-as inapoia, daca ar contine o suma mica\medie i-as inapoia. Daca ar fi o suma foarte mare probabil i-as pastra.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca as gasi un portofel cu bani si acte l-as duce la politie dar as posta si pe Facebook (pentru ca e cel mai bun mijloc de comunicare si multe cazuri s-au rezolvat pe Facebook). Daca as gasi doar bani probabil i-as pastra pentru ca oricum ar fi ajuns in buzunarele politistilor.
Dar cred ca primul lucru pe care ar trebui sa il facem e sa ne uitam daca exista camere de supraveghere sa vedem cine a pierdut ce a pierdut.

Răspuns utilizator avertizat
| PrintesaGumitaa a răspuns:

As lua banii.
Din moment ce nu ai specificat ca portofelul are si actele proprietarului.

| 1231242 a răspuns:

Dacă aveam o situație mai bună îl dădeam poliției, cum nu am eu îi spun noroc.

| Maia55 a răspuns:

Dacă nu luam în considerare camerele de pe strada și alte lucruri de genul hai sa fim sinceri. Dacă nu vedem cui i-a căzut cred ca cu toții l am lua.