| farsa a întrebat:

Despre ce ati scrie intr-o compunere cu titlul,, Cautari"

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

"Fiecare clipa de cautare este o clipa de regasire" (Paulo Coelho). Ce cautam in general in viata? Cautam in primul rand adevarul, dreptatea si frumusetea. Cautam raspunsuri la toate intrebarile care ne rascolesc mintea si, daca suntem temerari, asteptam chiar sa se implineasca in materializare imaginatia noastra. Cautam un scop sau mai multe, un sens al vietii. Iubiri, impliniri, si mai ales pe noi insine. "Eu sunt, in cele din urma, cautarea mea de sine" (Mircea Cartarescu).

7 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

As scrie despre cat de important e ca omul sa isi impuna anumite lucruri, sa isi caute scopuri permanent.

| carminaburana43 a răspuns:

As scrie ca in viata omul goneste neincetat.asteapta,asteapta sa termine liceul, facultatea, sa se casatoreasca, sa aiba copii sa aiba casa masa, sa corespunda la servici si dupa ceeea ce obtine tot in goana de a corespunde peste tot din cauza stresului pierde in timp notiunea de fericire caci toti oamenii de pe Pamint vor sa fie fericiti dar in goana voita sau impusa de reguli il pierde sau n-o gaseste niciodata.Cautam fericirea cu totii il gasim, il [pierdem, il cautam din nou-asta ne-o dorim toata viata si asta cautam. Unii o gasesc altii doar temporar, altii niciodata.

| costyn162 a răspuns:

Eu am o fixatie despre varsta adolescentei si scriu despre asta foarte mult si in revista scolii si peste tot.
As scrie in compunere despre dificutatea specfifica varstei, despre cautarea unei personalitati definitive, despre cautarea de a te integra intr-un grup, cautarea de a te maturiza atat fizic cat si psihic. La aceasta varste esti tot timpul in cautare deci ai putea scrie mult.

| Mony_4137 a răspuns:

Poate despre cautarea unei persoane disparute...
Poate o blondawinking

| Anduciu a răspuns:

As scrie despre perfectiune, despre imposibilitatea de a o defini...
despre incercarile de a o gasi, despre speranta ca vom gasi candva perfectiunea, lumina de la capatul tunelului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Introspectii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stresul scolar