| Poinsettia a întrebat:

Ce-aveti toti de vreti sa intrati in satanism, magie, vrajitorie, wicca si porcarii din astea? Voi chiar nu va dati seama in ce va bagati?! Nu va intereseaza, ca altfel ati cauta informatii despre oameni care or facut asa ceva, si unde or ajuns! Nu e nimic "cool" si "super"! Stiu o persoana care s-a bagat in satanism si alte chestii si care, printre altele, demonii din launtrul ei (doar nu crezi ca te bagi in magie si satanism etc fara sa fi posedat: cine crezi ca-ti da "puteri magice"?) or impins-o sa omoare un om (si asta fara sa aiba habar ce face!), insa bine ca omul a reactionat repede. Daca ti se va intampla la fel, si-ti vei ucide familia, prietenii, etc? In final, fata aia aproape ca s-a sinucis de disperare, ca o hartuiau incontinuu demonii in moduri groaznice atunci cand si-a dat seama in ce s-o bagat si-o vrut sa renunte.
Cand te implici in activitati de genul asta, tu practic te pui la dispozitia demonilor, ca altfel cum crezi ca poti levita/numere de magie/incantatii la miezul noptii etc etc etc? Asta vrei, sa fi vizitat si ajutat de demoni?! Nu-ti dai seama ca vei ajunge sa fi posedat de ei?! Sa fim foarte clari, inconstientilor, daca te bagi in wicca si satanism, nu mai iesi de-acolo decat mort, nebun sau cu Dumnezeu.

24 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

In primul rind magia nu ar trebui sa fie confundata cu satanismul, si nici Wicca. magia e stiinta (oculta, dar numai stiinta, adica informatie), iar Wicca e religie, deci nu poate avea nimic in comun cu satanismul.
iar daca crezi ca se poate zbura sau ca demonii te pot impinge sa omori inseamna ca tu esti posedata, astea sunt prostii demne de tabloide sau OTV, daca le crezi trebuie sa fie ceva in neregula cu tine.

| Scândură a răspuns:

Buna! Acuma, chestia asta este consioderata un fel de trend, ca sa se dea mari si importanti ca vai ei sunt satanisti, vrajitori etc. insa nu stiu ce consecinte pot avea faptele lor. Se iau unii dupa altii ca sa aiba 5 minute de popularitate, insa nu isi dau seama ca restul ii compatimesc, nu admira.
Acest lucru este o prostie, insa stii ca omul este prost si se ia dupa toti, pana vede ce pateste ca efect advers.

| Ankhulnb a răspuns (pentru Scândură):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

| Poinsettia explică:

RappaDanny, cauta la Intrebari Popularewinking

| zăGhost a răspuns:

Îţi apreciez "strădania", dar prin mesajul ăsta nu cred că ai să-i opreşti.
Majoritatea sunt copii inconştienţi, cu lecţii grele de trecut şi care nu sunt pregătiţi încă pentru ele. Unii pur şi simplu nu vor să înveţe nimic... n-ai ce să le faci.

| RappaDanny a răspuns:

U neai spus oful tau aici, dar n-am vazut pe nimeni care sa intrebe ce explica-i u celor care vor sa faca.
Oricum cine ar vrea sa faca asa ceva, "emo" prs cazute in depresii, etc posibil;
Crezi ca te-ar asculta doar pentru ca ai postat ca o intrebare pe TPU?

| Nocturne0 a răspuns:

Pai nu e asa... wicca nu cunosc cum este desi stiu cateva vraji...
satanismul nu este ceea ce cred toti
toti cand aud satanism se gandesc la satana, pisici omorate pentru ritualuri, copii batuti de parintii satanisti ca asa le cere discipolul sau mentorul, haine negre, gandire sumbra... satanismul nu inseamna toatea astea. Un om aparent normal poate fi satanist pentru ca satanismul este un mod de a trai, de a gandi fara ajutorul altora, in special cu ajutorul bisericii care face detoate desi daca crezi in dumnezeu nu ai nevoie de persoane care sa iti faca legatura cu el...

asta este parerea mea scrisa pe scurt.
Si demonii nu sunt neaparat creaturile acelea ce poseda persoane si ii impinge sa faca lucruri rele, demonii sunt peste tot, dupa parerea mea multi oameni sunt niste demoni... si din punctul meu de vedere satanismul implica si credinta in fantome si in legaturile dinte un om in viata cu un om decedat, legaturi care stiu ca se pot face.

| NeverSayNowXD a răspuns (pentru Nocturne0):

Ce vraji(wicca)? Pe privat, te rooog raspunde-mi.

| Micut123 a răspuns (pentru NeverSayNowXD):

Exista google creier de banana rolling on the floor

| ZvT a răspuns:

Eu am auzit ca daca practici magia neagra, cand o sa ajungi in iad, o sa primesti coasa misto... tunata, cu autograful lui Dis si pantofii Proserpinei.

| EncoreAbcd a răspuns:

Sa inteleg ca avem aici printre noi o martora a lui D zeu sau ceva de genu? ce intrebare stupida cu satanisti magie etc straight face. Si eu as vrea sa fac magie mai ales voodo happy daca as sti sa-l practic. ar fi jale laughing si ca sa intelegi si tu satanisti sunt oameni care nu cred in D zeu! sau ceva de genul asta in plus crezi ca lumea moare din cauza asta? crezi ca din cauza asta a venit criza ca face lumea satanism? astea sunt aiureli sunt lucruri mai importante decat satanismul si in plus acest lucru este de multa vreme inca de pe vremea lui Iisus sunt oameni care sunt impotriva binelui oare ce este asa greu de inteles?straight face la faza cu magia ai dreptate din moment ce ai spus prima ''vraja'' ti-ai vandut sufletul si mai ales atunci cand faci o ''vraja'' trebui sa oferi la schimb etc etc e complicat. Oricum Poinsettia tu nu poti opri asta cam nimeni nu poate doar D zeu atata timp cat nu-ti fac tie rau si ai credinta nu prea se leagawinking

| EncoreAbcd a răspuns:

Din cate vad toti sariti pentru satanism da ce a facut satanismul vreo minune pana acum?=]] Deci chiar urasc chestiile cu ai omorat un om erai posedat sau stupiditati din astea si faza cu omoratul animalelor daca stai sa te gandesti si in crestinism animalele sunt sacrificate pentru Dumnezeu straight face app de wicca cred ca te uiti prea mult la televizor/calculator ori esti invidioasa ca uni chiar au unele puteri si tu nu =]]. Singurele persoane carora le dau dreptate sunt @PepeLePew sunt de acord cu tine biserica ne cam manipuleaza. parerea meawinking, @anonimus mare dreptate cu ce spui de satanism happy,@thealchemist sunt total de acord cu tine =]] oamenii astia s-au uitat prea mult la desene sau la otv =]]. A da si eu pot sa zic ca am o fantoma in fundu' gradini si nu ma lasa sa dorm noaptea din cauza ca am facut satanism si ma bantuie bla bla bla. Sincer toata chestia asta mi se pare jalnica...

| BlackBloody a răspuns (pentru EncoreAbcd):

Da am citit commetariile voastre.hm...de ce toti sarim pentru Satanism,da o facut mai multe decat crezi,si tio pot dovedi,dar pentru asta trebuie sa iti dai silinta,in fine vreau sa zic sa va treziti cat mai repede la realitate pana cand nu e prea tarziu. oricum ar fi, asa numitele "posedimente" nu au nici o legatura cu Satana sau cu vreun Demon, in curand veti vedea.toti adevarul si va fi prea tarziu oricum cine vrea sa ma caute ma gasiti la idul saya.hail_satan...smuak bye

| marwitch a răspuns:

NU PUNE SATANISMUL CU WICCA. Wicca e in multe privinte opusa Satanismului. Punandu-ne in aceeasi oala insulti milioane de oameni, stii? Noi NU credem in demoni, de ce am avea vreo legatura cu ei?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cica aproape s-a sinucis...pai s-a sinucis sau ba? Imi aduc aminte de una care zicea ca e aproape virgina, hahahha.
N-o haituia draga, niciun demon, asta era rodul raportarii ei de rahat la tot ce o inconjoara. Ce legatura are Wicca cu satanismul? Wicca este o religie, deci alta modalitate, forma de a fi in echilibru cu energia universala, forma care nu se numeste Dumnezeu. Pana la urma, toate drumurile duc la Roma.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@mh404, good point, asa ma gandeam si eu, ca daca Satan este o entitate rea, automat exista si o entitate buna, care i se opune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eva draga vezi tu, insiruind randurile tale aici sa nu crezi ca reusesti sa schimbi pe cineva, din contra as putea cataloga textul tau ca o lovitura directa catre anumite persoane care se simt ori nu iar tu te poti alege doar cu altceva decat laude.
Ai vazut ceva undeva si te vadresezi tuturor de parca ar fi o entitate si trebuie sa-ti raspunda.

Pentru cultura ta generala iti voi raspunde eu de ce unii aleg satanismul:
- lipsa de educatie religioasa
- dezamagire in familie
- razbunare pe propria persoana ori fatra de cunoscuti
- curiozitatea
- dorinta de a vedea si trai ceva senzational
- prin inselaciune, amagire
- deteriorarea personalitatii si neincrederea in oameni
- conducerea la ideea ca nu exista Dumnezeu etc.

Pentru tine @Poinsettia am doar o fraza:
"Sa nu faci o femeie c.a altfel ajungi cu una in pat, la aceeasi masa ori sub acelasi acoperis" caci mai tarziu o sa fi pusa la incercare.
Hai sa ne privim barna din ochi ci nu paiul altora stiind ca sigur poti si ai sigur patimile tale, sa nu judecam ci sa ajutam, e o diferenta uriase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

- lipsa de educatie religioasa
Am avut educatie religioasa din plin
- dezamagire in familie
Nu a avut legatura cu religia
- razbunare pe propria persoana ori fatra de cunoscuti
no nu ma urasc
- curiozitatea
m-a atras dar nu m-a sustinut
- dorinta de a vedea si trai ceva senzational
asta a fost unul din motive
- prin inselaciune, amagire
acu numai sunt inselat
- deteriorarea personalitatii si neincrederea in oameni
nup
- conducerea la ideea ca nu exista Dumnezeu etc.
din contra cred in existenta lui Yhwh
Atunci care e faza cu mine? Simplu loialitate pentru Lucifer.

| Lulupana1234 a răspuns:

Satanismul e religie și vrăjitoria e practică, oamenii aceia au făcut sigur ceva greșit de au ajuns în halul ăla, nu există „sunt vrajitoare/satanist/wicca de trend doar" sa zicem, Nu ori esti ori nu și e valabil pentru toată lumea.E treaba fiecăruia ce vrea să devină, eu ma pregătesc sa devin o vrajitoare și stiu sigur în ce ma bag

| XAzazelX a răspuns:

Satanismul nu exista defapt.Toate chestiile alea ce le-ai vazut tu or fi fost probabil niste iluzii sau chestii stupide, si cu fapte care incluc crima si restul esti pe cont propriu nimeni nu te stapaneste decat sufletul tau cuprins de o mare indoiala.Si asta nu e un trend acum asa cum a spus Scandura ci doar un lucru pe care oamenii disperati de anumite lucruri il fac(ma refer la faptul ca s-a intamplat ceva rau si tu nu stii ce trebuie sa faci decat cu demonii in tine-crezi ca ai putea face acel lucru-dar nu)Un om care are o viata normala si cu toate la locul lor nu ar face asta.Satanismul sau chestiile de mai sus spuse de tine sunt pur si simplu niste idei.Sa pui in totalitate acel lucru, adica sa fii adevarat demon nu se poate pentru ca nu ai mai arata normal.Stiu cum arata un demon intr-o persoana pentru ca am vazut si eu si chiar am vrut sa fie al meu, dar s-a intamplat ca acea persoana sa nu fii fost la fel de sigura ca mine, adica cand un demon adevarat intra in tine arati ciudat totul ti se pare ciudat si atunci incepi sa ai aluzii de acolo incepand restul lucrurilor ciudate si adevarate.Plus ca sa faci satanism e una sa creada oamenii ca esti un demon sau esti inzestrat cu un demon, dar ca sa fi un demon cu corp uman e total diferit, probabil atunci ai reusi sa vezi ce insemna satanismul adevarat slujirea unui lucru inexistent pentru mult timp uitand de prorpiul stil de viata si adoptand cea ce este in filmele SF.Pentru ca un adevarat demon nu gandeste ca un om, el are mai tot cand e intr-un corp uman asa ca de la el nu te poti astepta la multe lucruri.Si dupa ce esti un adevarat Satan nu mai scapi nici cel putin mort sau nebun sau cu nimic esti condamnat pe viata intr-o inchisoare in propriul tau corp-el slujind aicuiva-
Cam asta e tot despre satanism! Cand vrei sa pari un Idol al Mortii e cool intr-un fel ca faci totul dupa bunul plac, dar cand esti un Idol al Mortii totul se schimba, ratiunea si mentalitatea devin niste lucruri straine!
Sper ca ti-am fost de ajutor.Si un fake de Idol al Mortii poate sa iasa cand are chef sau cand are chef sa isi schimbe viata.normal aia o fac regulat.Dar un Idol nu mai poate!

| MotanulVerdeVIRA a răspuns:

Wicca nu este o prostie.
Wicca este o religie neopăgână ce acordă o importanţă majoră naturii.[1] Mai este denumită Vrăjitorie (Witchcraft) sau Meşteşugul (the Craft). A fost popularizată în 1954 de către Gerald Gardner, un pensionar, fost funcţionar public britanic. La vremea aceea, Gardner folosea termenii de "cult vrăjitoresc" şi "Vrăjitorie" referindu-se la această religie, iar cei ce o practicau erau denumiţi în mod colectiv "Wica",[2] de la un cuvânt englezesc ce însemna "vrăjitorime".

În prezent, cei ce urmează această religie sunt numiţi wiccani. Religia se axează pe venerarea unei Zeiţe (văzută în mod tradiţional ca fiind Zeiţa Întreită) şi a unui Zeu[3] (în mod tradiţional, Zeul Încornorat). În unele accepţiuni, cei doi apar ca şi aspecte ale unei singure Divinităţi de natură panteistă, manifestându-se sub forma mai multor zeităţi politeiste. Alte trăsături ale religiei wicca sunt folosirea rituală a magiei, codul moral şi cele opt sărbători din cursul anului, care reflectă schimbarea anotimpurilor. Există mai multe sub-curente wicca, denumite tradiţii. Credinţele şi ritualurile fiecărei tradiţii variază în diferite măsuri.

Wiccanii folosesc mai multe ritualuri când practică magia sau când sărbătoresc anumite ocazii. De obicei, coven-ul (sau practicantul singur) pregăteşte şi purifcă ritualic un cerc magic. Pregătirea cercului implică de obicei invocarea "Paznicilor" punctelor cardinale, împreună cu elementul corespondent fiecăruia: aer, foc, apă şi pământ. Odată cercul pregătit, se poate trece la efectuarea unui ritual potrivit anotimpului, la adresarea de rugăciuni Zeului şi Zeiţei sau la magie.

Wiccanii folosesc diferite simboluri, la fel cum creştinii folosesc crucea şi evreii steaua lui David.

| mh404 a răspuns:

Parerea mea este ca... nu ai cum sa fi SATANIST si in acelasi timp sa nu crezi in Dumnezeu. Pai automat daca CREZI IN SATANA sau esti SATANIST -- rezulta LOGIC ca exista CEVA care sa fie opus lui SATAN...sa-l numim de exemplu Dumnezeu. Deci logic rezulta ca exista ceva o entitate care totusi EXISTA si care nu este SATAN este - altceva - Un lucru maret - O lumina puternica - un ceva - un ALIEN - unii il numesc Dumnezeu. Deci cu sa crezi in SATAN si sa nu admiti ca exista Dumnezeu? deci rezulta ca ori nu crezi nici in SATAN ori esti cu capu.

| PepeLePew a răspuns:

Posesia demonica este rezultatul autosugestiei, rezultatul unei vieti religioase stricte, tulburari de identitate sau pur si simplu teribilism si prostie.Nu consider ca satanismul e problema.Gandeste-te cate mii de oameni au murit din cauza crestinismului de-a lungul anilor.Cati oameni care au facut descoperiri care ne-au schimbat viata au fost persecutati? Daca era dupa biserica, inca am fi crezut ca pamantul este plat si ca soarele se invarte in jurul lui.Dar nici asta nu este problema.Problema in ziua de azi este prostia.+1 pentru Anonimus care reuseste cat de cat sa inteleaga ideea satanismului.
Poinsettia, ai spus doar prostii.

| Bu_Ghotic_1991 a răspuns:

Sa stii ca a fi satanist, wiccan etc.nu inseamna doar ritualuri. inseamna mai mult.si pentru cultura ta generala.noi am ales sa ne eliberam de cea mai mare minciuna.:salvarea cereasca; si sa nu ma contrazici daca iti zic ca mai multe crime ati facut voi, crestni de doi bani decat alte culturi religioasa. 2000 de ani de intimidare si ucidere iti zice ceva.sau celebra fraza zica de papa in timpul cruciatelor. ucideti in numele domnului.nu iti zice nimic.ce vina aveau acele persoane.si unde este dumnezeul vostru daca tot va duceti ca oile si va rugati, dati donati ca sa se imbogateasca acesti excroci de preoti. chiar voi nu vedeti realitatea.deschideti ochi odata
.